Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Problémy s medvedicou v Necpaloch, zásahový tím ju musel usmrtiť

Súhlas na odstránenie problémovej medvedice vydala aj Správa Národného parku Veľká Fatra.

15.7.2023 (SITA.sk) – Zásahový tím pre medveďa hnedého v sobotu v doobedňajších hodinách usmrtil problémovú medvedicu pri obci Necpaly v okrese Martin. Svojím správaním a častým pohybom v obci a jej okolí ohrozovala bezpečnosť obyvateľov. Informovali o tom z odboru komunikácie Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR.

Pohyb a správanie predmetného jedinca monitoroval Zásahový tím ŠOP SR stredisko Západ od júna tohto roku. Išlo o 3-ročnú medvedicu s váhou 53 kilogramov, ktorá sa opakovane pohybovala v okolí obecného úradu, materskej školy, autobusovej zástavky ako aj v záhradách rodinných domov, kde spôsobovala škody na ovocných stromoch.

Zozbierané údaje Zásahovým tímom ŠOP SR svedčia o rýchlo postupujúcej strate plachosti a nízkej senzitivite na plašenie. Medvedica nereagovala na plašenie svetlom, zvukom a ani poplašnými výstrelmi. Jej správanie bolo vyhodnotené ako nebezpečné a predstavovalo reálnu hrozbu pre miestnych obyvateľov či návštevníkov obce. Súhlas na odstránenie problémovej medvedice vydala aj Správa Národného parku Veľká Fatra.

Umiestnenie problémovej medvedice do odchovného zariadenia nebolo v tomto prípade možné, nakoľko išlo o jedinca navyknutého na voľný život v prírode a nebola by možná jeho adaptácia na umelo vytvorené podmienky v zajatí. Medvedica bola odstránená z populácie za spolupráce veterinárneho lekára a Polície Slovenskej republiky.

Viac k témam: Medveď, zásahový tím
Zdroj: SITA.sk – Problémy s medvedicou v Necpaloch, zásahový tím ju musel usmrtiť © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií