Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Progresívci považujú Rašiho plán na riešenie kriminality v obciach za nedostatočný, krátkozraký a nedomyslený (foto)

Poslanec parlamentu Marek Lackovič (PS) od ministra žiada dlhodobý plán prevencie.

9.3.2024 (SITA.sk) – Hnutie Progresívne Slovensko (PS) od ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richarda Rašiho (Hlas-SD) očakáva dlhodobé a systémové riešenia prevencie kriminality v obciach. Zároveň považujú jeho dve výzvy na budovanie kamerových systémov v samosprávach za 20 miliónov eur za nedostatočné, krátkozraké a nedomyslené.

Dlhodobý a funkčný plán

Poslanec parlamentu Marek Lackovič (PS) od ministra žiada dlhodobý plán prevencie kriminality v obciach a funkčný bez ohľadu na eurofondy. Súčasne upozornil na to, že problém nainštalovaním nových kamier nezmizne, pretože vláda Roberta Fica (Smer-SD) nerieši jeho príčinu, ale len dôsledky.

„Riešiť kriminalitu kamerovými systémami je absolútne nedostatočné. Nestačí pre obce nakúpiť kamery. Niekto ich musí sledovať, prevádzkovať, vyhodnocovať a prípadne aj reagovať. Obce dnes aj pre zlé rozhodnutia vlády zápasia s nedostatkom financií na základnú prevádzku, nieto ešte na zamestnávanie obslužného personálu a obecných policajtov,“ uviedol poslanec Lackovič (PS).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Centrálny pult ochrany

Minister Raši vo štvrtok informoval, že medziobecnou spoluprácou sa obce spoja a vytvoria tak centrálny pult ochrany, kde bude záznamy z kamier vyhodnocovať spoločná obecná polícia. Lackovič tvrdí, že minister je naivný, ak si myslí, že sa obce na základe takýchto „bombastických“ nápadov začnú hromadne spájať a vytvárať obecné polície s nepretržitou prevádzkou.

„Väčšina obcí nemá prostriedky, ktoré by mohli investovať do príslušníkov obecnej polície a nedisponuje ani vhodnými priestormi. Väčšina záznamov sa preto stratí v počítačoch starostov, ktorí nemajú čas neustále sledovať živý prenos z obecných cintorínov, zberných dvorov či športovísk,“ dodal poslanec.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie by malo podľa Lackoviča v prvom rade predstaviť nový systém fungovania samospráv, ktorý by zabezpečil ich predvídateľné, dlhodobé a stabilné financovanie.

Viac k témam: Eurofondy, Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Kamery, Minister investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Predseda strany Smer-SD, Premiér Slovenskej republiky, Samosprávy
Zdroj: SITA.sk – Progresívci považujú Rašiho plán na riešenie kriminality v obciach za nedostatočný, krátkozraký a nedomyslený (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií