fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Putin si podľa Stoltenberga „musí uvedomiť“, že vojnu na Ukrajine vyhrať nemôže

NATO podľa generálneho tajomníka, čeliac najväčšej bezpečnostnej kríze za generáciu podniká ďalšie kroky na posilnenie obrany aliancie.

Máte tip? napíšte nám mailom

15.2.2023 (SITA.sk) – I keď ruský vodca Vladimir Putin neukazuje žiadne náznaky, že by chcel mier, „musí si uvedomiť“, že svoju vojnu na Ukrajine nemôže vyhrať.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V stredu to skonštatoval generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg, informuje spravodajský portál CNN.

Podpora je naďalej nevyhnutná

Takmer rok od jeho brutálnej invázie prezident Putin nevykazuje žiadne známky, že by sa pripravoval na mier. Práve naopak, spúšťa nové ofenzívy a zameriava sa na civilistov, mestá a kritickú infraštruktúru,“ vyjadril sa Stoltenberg počas tlačovej konferencie s poľským prezidentom Andrzejom Dudom v Bruseli.

Putin si musí uvedomiť, že nemôže vyhrať a preto musíme ďalej Ukrajine rýchlo poskytovať zbrane a muníciu, ktoré potrebujú, aby znovu získali svoje územie a vyhrali ako suverénny národ v Európe,“ dodal.

NATO podľa Stoltenberga, čeliac najväčšej bezpečnostnej kríze za generáciu podniká ďalšie kroky na posilnenie obrany aliancie.

Posilňujeme našu prítomnosť a pripravenosť od Čierneho po Baltské more, vrátane Poľska,“ pokračoval s tým, že americké a holandské stíhačky pomáhajú chrániť poľské nebo, systémy Patriot z Nemecka posilňujú protivzdušnú obranu a tisícky vojakov zo všetkých spojeneckých krajín NATO sú v Poľsku, aby pomohli odradiť agresiu.

Prečítajte si tiež:
Novinárovi Poczobutovi hrozí väzenie. Venoval sa protestom, ktoré zasiahli Bielorusko krátko po voľbách

Úloha Bieloruska v Putinovej vojne

Spolu vysielame jasnú správu, aby v Moskve nebol priestor na žiadny nesprávny odhad. NATO bude chrániť každý centimeter Poľska a celého územia aliancie,“ ubezpečil.

Stoltenberg zároveň dodal, že počas stretnutia s Dudom diskutovali aj o úlohe Bieloruska v Putinovej vojne na Ukrajine. „Bielorusko naďalej hostí a podporuje ruské sily a prehlbuje svoju politickú a vojenskú integráciu s Ruskom. Vyzývame Bielorusko, aby ukončilo svoju spoluúčasť na vojne,“ dodal.

Poľsko bude podľa Dudu ďalej rozširovať svoje vojenské schopnosti a v roku 2023 zvýši svoj obranný rozpočet na viac ako štyri percentá HDP.

Viac k témam: Generálny tajomník NATO, Protiraketový systém Patriot, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Putin si podľa Stoltenberga „musí uvedomiť“, že vojnu na Ukrajine vyhrať nemôže © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií