Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ústavnoprávny výbor neschválil diskusiu o kontrole na najvyššom súde, poslanci boli proti programu

Cieľom kontroly ministerstva spravodlivosti na najvyššom súde malo byť preskúmanie náhodného výberu sudcov.

9.5.2024 (SITA.sk) – Členovia Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR mali vo štvrtok diskutovať o kontrole rezortu spravodlivosti na Najvyššom súde SR, ktorej súčasťou bola aj snaha o získanie prístupov k celej databáze informačného systému týkajúcej sa všetkých súdnych spisov.

Väčšina prítomných členov, konkrétne šesť, sa však vyslovila proti schváleniu programu rokovania. Za program hlasovalo päť prítomných členov výboru.

Cieľom kontroly ministerstva spravodlivosti na najvyššom súde malo byť preskúmanie náhodného výberu sudcov. Tým by sa podľa rezortu mohli vyvrátiť podozrenia z toho, že v uplynulých rokoch existoval v polícii a súdnictve systém zneužívania trestného práva na politické ciele.

Kontrola, ktorá sa mala začať v utorok 23. apríla 2024, však podľa rezortu zrealizovaná nebola, pretože ju zmarili zamestnanci súdu.

„Osoby konajúce za Najvyšší súd SR odmietli vykonanie kontroly podľa poverenia z dôvodu absencie kontrolných kompetencií ministerstva voči najvyššiemu súdu, pričom sa odvolali na to, že z ustanovení zákona o súdoch nevyplývajú žiadne oprávnenia rezortu spravodlivosti vo vzťahu k súdu,“ uviedol v apríli minister spravodlivoti Boris Susko.

Viac k témam: Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR
Zdroj: SITA.sk – Ústavnoprávny výbor neschválil diskusiu o kontrole na najvyššom súde, poslanci boli proti programu © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií