fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rast slovenskej ekonomiky mierne spomalil, najviac ju podporil domáci dopyt

Objem HDP v stálych cenách prekročil objem HDP za rovnaké obdobie pred krízou.

Máte tip? napíšte nám mailom

17.11.2022 (Webnoviny.sk) – Hrubý domáci produkt (HDP) v stálych cenách v treťom štvrťroku medziročne vzrástol o 1,2 %. Po očistení o sezónne vplyvy sa HDP medziročne zvýšil o 1,2 % a medzikvartálne o 0,3 %. V bežných cenách sa v treťom štvrťroku vytvoril HDP v objeme 28,31 miliardy eur, čo predstavuje medziročne nárast o 8,8 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Objem HDP v stálych cenách prekročil objem HDP za rovnaké obdobie pred krízou. Hodnotu tretieho štvrťroka 2019 preskočil o 1,6 %. Rast slovenskej ekonomiky podporil najmä domáci dopyt. Pridanú hodnotu v treťom štvrťroku po dlhšom čase podľa úradu pozitívne ovplyvnil predovšetkým vývoj v odvetví výroba motorových vozidiel. Naopak, pokles pridanej hodnoty sme zaznamenali vo výrobe a spracovaní kovov a vo výrobe kovových konštrukcií.

Rýchly odhad hrubého domáceho produktu bude Štatistický úrad SR na základe ďalších dostupných údajov upravovať a doplní štruktúry jednotlivých ukazovateľov. Zverejní ho 6. decembra.

Viac k témam: Hrubý domáci produkt
Zdroj: Webnoviny.sk – Rast slovenskej ekonomiky mierne spomalil, najviac ju podporil domáci dopyt © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Kandidát na banskobystrického kraja Polóny vraj klame, župa vyvracia mylné informácie o čerpaní eurofondov
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií