Slovenská vláda podporí boj proti dezinformáciám o koronavíruse
Slovenská vláda znepokojene sleduje nárast dezinformácií v médiách a na sociálnych sieťach. Podobné nepravdy majú podľa vládnych predstaviteľov účelovo vyvolávať strach a nedôveru voči štátu. Riešením by mohla byť vládna podpora boja proti dezinformáciám a hoaxom týkajúcich sa koronavírusu a súčasnej pandémie.
Dezinformácie a hoaxy v aktuálnych ťažkých časoch skutočne nie sú na mieste. Uvedomujú si to aj slovenskí vládni predstavitelia, ktorí sa proti podobným nepravdám rozhodli bojovať. „Vláda SR preto podporí iniciatívy bojujúce proti hoaxom, falošným správam a iným dezinformáciám a vytvorí mechanizmy na boj proti hoaxom, falošným správam a iným dezinformáciám,“ píše sa v materiáli. Slovenská vláda tiež plánuje zvýšiť úroveň mediálnej výchovy na školách.
Slovenská vláda chce uprednostniť RTVS
Vládni predstavitelia považujú Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) za garantovaný zdroj informácií. Problém však je, že ľudia tejto verejnoprávnej inštitúcii nevenujú rovnakú pozornosť, ako súkromným televíziám či rádiám. „Vláda SR preto prijme také legislatívne opatrenia, ktoré poskytnú RTVS priestor pre stabilizáciu plnenia jej zákonných úloh vrátane možností rozvoja infraštruktúry, výroby vlastných obsahov, zvyšovania kvality programov či prieniku do oblasti nových mediálnych služieb,“ píše sa ďalej v dokumente.
Slovenská vláda chce tiež zvážiť zavedenie nového modelu financovania RTVS. Súčasťou boja proti dezinformáciám a hoaxom o koronavíruse je prípadný návrh nového mechanizmu voľby generálneho riaditeľa RTVS do budúcnosti tak, „aby bol proces jeho výberu v čo najširšom možnom zábere apolitický“.
V centre záujmu je aj kultúra
Zmeny sa podľa všetkého dotknú aj mediálneho práva. Vláda chce do zákona pridať aj zásadné garancie pre nezávislý výkon novinárskeho povolania. Ďalšou z priorít je zefektívnenie fungovania štátnych kultúrnych inštitúcii. Vláda plánuje dôkladne a kriticky preskúmať inštitúcií zriadených ministerstvom kultúry. Zvážiť má tiež systémovú zmenu najmä financovania Matice slovenskej.
Slovenská vláda chce zmenou legislatívy umožniť súkromnému sektoru podporiť kultúru, napríklad aj cez financovanie obnovy pamiatok. S tým súvisí aj záväzok zníženia dlhu na obnovu národných kultúrnych pamiatok. Predstavitelia vlády chcú tiež vyriešiť problematiku vlastníctva a prevodov pozemkov ležiacich pod ruinami hradov.
Do pozornosti vlády by sa mala dostať aj ochrana a udržateľný rozvoj nehmotného kultúrneho dedičstva, živého dedičstva a tradičnej ľudovej kultúry, a to aj cez rozvoj miestnej a regionálnej kultúry. Slovenská vláda má pripraviť nový zákon o múzeách a galériách. Podľa najnovších informácií by chcela zvýšiť návštevnosť múzeí a galérií oproti minulému roku o 50 percent. Predstavitelia vlády tiež zvažujú zriadenie Múzea 20. storočia, ktoré by malo slúžiť najmä na edukatívne účely. Podpory sa dočkajú aj knižnice.
Bude vláda diskutovať s cirkvou?
Medzi ďalšie plány slovenskej vlády patria aj kultúrne práva znevýhodnených skupín obyvateľstva, vytvorenie legislatívy na rozvoj kultúry národnostných menších, ale aj príprava novely zákona o štátnom jazyku. Touto novelou chce zamedziť neodôvodneným zásahom do slobody prejavu a práva na šírenie informácií pod zámienkou ochrany štátneho jazyka.
Slovenská vláda ďalej chce prehodnotiť legislatívne obmedzenie jednej programovej služby pre jedného držiteľa licencie, ako aj dopad zavedených kvót slovenskej hudby v rádiách. Prioritou vlády je v neposlednom rade zabezpečiť otvorený a vecný dialóg o postavení cirkví a ich financovaní. S cirkvami chce spolupracovať v oblasti efektívnejšieho využívania historických budov v majetku cirkví a zvýšenia ich návštevnosti.