fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Štatistický úrad bude prvýkrát spracúvať výsledky dvoch volieb zároveň aj výlučne elektronicky

Systém pre spracovanie výsledkov sa na 70 minút zastaví z dôvodu zmeny času, no volebné komisie budú ďalej pracovať.

Máte tip? napíšte nám mailom

24.10.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 24. októbra, 12:31

Štatistický úrad bude prvýkrát spracúvať výsledky dvoch volieb zároveň, a tiež prvýkrát výlučne elektronicky. Spracovávať sa budú výsledky komunálnych volieb i volieb do orgánov samosprávnych krajov. Sumarizáciu výsledkov volieb budú všetky volebné komisie povinne realizovať elektronicky, a to prostredníctvom Integrovaného volebného informačného systému (IVIS).

Taktiež sa prvýkrát bude spracúvanie výsledkov volieb konať počas zmeny času z letného na zimný. Systém pre spracovanie výsledkov sa preto na 70 minút zastaví, no volebné komisie budú ďalej pracovať. Na tlačovej besede o tom informoval predseda Štatistického úradu SR Peter Peťko.

Zlyhanie ľudského faktora

V súvislosti so zmenou času nastane technická prestávka, počas ktorej nebude možné prijímať a spracúvať zápisnice do IVIS-u. Prestávka potrvá od 2:55 starého času do približne 3:05 nového času. Cieľom je predísť zlyhaniu ľudského faktora, ku ktorému by mohlo dôjsť v dôsledku zmeny času.

Malo by to napomôcť predchádzaniu takým situáciám, kde by napríklad zápisnica okrskovej volebnej komisie mala čas spracovania 2:55 a podpis vyššej inštancie v podobe obvodnej alebo okresnej volebnej komisie by mal čas napríklad 2:30. Počas prestávky ale môžu okrskové volebné komisie pokračovať v sčítavaní hlasov a príprave elektronickej zápisnice. ŠÚ SR tiež apeluje na volebné komisie, aby počkali na koniec technickej prestávky a nenosili zápisnice osobne.

Prečítajte si tiež:
Od konca funkčného obdobia Márie Patakyovej sa nazbierali stovky podnetov pre verejného ochrancu práv

Samostatná webová doména

Peťko doplnil, že prvýkrát budú priebežné výsledky volieb zverejňované súbežne, na samostatnej webovej doméne. Dáta plánujú aktualizovať v približne 30 minútových intervaloch. Prvé výsledky chcú sprístupniť už po potvrdení prvých zápisníc. Definitívne výsledky budú zverejnené po tom, ako obe zápisnice schváli Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Predpoklad je, že sa tak stane v nedeľu, v popoludňajších hodinách.

Na prípadné technické problémy, napríklad v podobe výpadkov internetu, pokazenej techniky či výpadkov elektrického prúdu, majú pripravený bezpečnostný projekt, ktorý jasne definuje postupy pre dané problémy. Spracovanie výsledkov bude zabezpečovať 860 zamestnancov ŠÚ SR v 94 tímoch odborných sumarizačných útvarov. Tie pokryjú prácu 164 volebných komisií.

Viac k témam: Komunálne a župné voľby do VÚC 2022 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Štatistický úrad bude prvýkrát spracúvať výsledky dvoch volieb zároveň aj výlučne elektronicky © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií