fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Sťažnosť exšéfa SIS Pčolinského opäť neprešla, väzobné stíhanie bolo v súlade s ústavou

Podľa Úradu špeciálnej prokuratúry celkovo potvrdilo dôvodnosť stíhania Vladimíra Pčolinského 15 sudcov na všeobecných súdoch a Ústavnom súde SR.

Máte tip? napíšte nám mailom

8.11.2022 (Webnoviny.sk) – Ústavný súd SR koncom októbra nevyhovel ústavnej sťažnosti bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského.

Ako na sociálnej sieti informuje Úrad špeciálnej prokuratúry, ide o tretie rozhodnutie ústavného súdu, ktorým bola potvrdená ústavnosť jeho väzobného trestného stíhania.

Prešlo to testom ústavnosti

To znamená, že každé väzobné rozhodnutie v tejto trestnej veci prešlo testom ústavnosti,” konštatuje prokuratúra. Zároveň dodáva, že celkovo potvrdilo dôvodnosť stíhania Vladimíra Pčolinského 15 sudcov na všeobecných súdoch a Ústavnom súde SR.

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal v máji tohto roku na Špecializovaný trestný súd v Pezinku obžalobu na bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského pre zločin prijímania úplatku, zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Súd však následne obžalobu prokurátorovi vrátil pre zistené procesné pochybenia.

Žilinka vo veci nekonal

Námestník generálneho prokurátora SR Jozef Kandera ešte predtým v auguste 2021 zrušil uznesenia vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zo dňa 11. marca a 13. apríla 2021, ktorými vzniesol obvinenie voči Vladimírovi Pčolinskom pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, zločin prijímania úplatku, prečin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti a prečin podplácania.

Prečítajte si tiež:
Končiaci starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý je obvinený z prijímania úplatku

Kandera zastupoval generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý z dôvodu zachovania nestrannosti vo veci nekonal. Námestník vtedy taktiež zrušil obvinenia voči Zoroslavovi Kollárovi pre prečin podplácania.

Zastavil vyšetrovanie

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry následne vo februári tohto roku opätovne vzniesol Vladimírovi Pčolinskom a Zoroslavovi Kollárovi obvinenie. Kauza sa týka podozrenia, že bývalý šéf SIS za úplatok 20-tisíc eur zastavil odpočúvanie a rozpracovanie Zoroslava Kollára.

Viac k témam: prijímanie úplatku, Trestná činnosť, Úplatky, ústavná sťažnosť, Väzobné stíhanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Sťažnosť exšéfa SIS Pčolinského opäť neprešla, väzobné stíhanie bolo v súlade s ústavou © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií