Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Súd odročil hlavné pojednávanie vo vydieračskej kauze Babylon, obhajca neprišiel a dostal pokutu

Akcia Babylon sa uskutočnila v decembri v roku 2020, týka sa vydierania podnikateľa Pavla Konkoľa.

27.7.2023 (SITA.sk) – Špecializovaný trestný súd na pracovisku v Banskej Bystrici odročil hlavné pojednávanie v kauze Babylon týkajúcej sa vydierania podnikateľa Pavla Konkoľa.

Dôvodom bola podľa predsedu senátu neprítomnosť obhajcu hlavného obžalovaného, bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomíra A.

Nedostavili sa ani obžalovaní

Jeho ospravedlnenie, že musel súrne odcestovať do zahraničia, súd neuznal a predseda senátu obhajcovi uložil pokutu vo výške 1 500 eur. Náhradná obhajkyňa uviedla, že nemala čas na prípravu a poradu s klientom.

Na súd sa nedostavil ani jeden z obžalovaných. V kauze už odzneli v novembri záverečné reči a očakáva sa v nej rozsudok. Senát odročil hlavné pojednávanie na 9. augusta.

Navrhnuté tresty

Prokurátor v rámci svojej záverečnej reči navrhol v novembri 2022 pre obžalovaných z obzvlášť závažného zločinu vydierania, legalizácie príjmov z trestnej činnosti a u bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomíra A. aj zo zločinu podplácania úhrnné tresty odňatia slobody 22 rokov pre Ľubomíra A., 21 rokov pre advokáta Františka P. a 20 rokov pre Ľubomíra T.

Pre všetkých zároveň prokurátor navrhol prepadnutie ich majetku v prospech štátu a dvojročný ochranný dohľad.

Vyhrážali sa väzobným stíhaním

Podľa obžaloby obžalovaní v roku 2017 vydierali majiteľa spoločnosti Podtatranská hydina Pavla Konkoľa, ktorý čelil obvineniu z daňovej trestnej činnosti, pričom sa mu vyhrážali väzobným stíhaním, ak im nezaplatí požadovanú finančnú čiastku. S vydieraním a vyhrážaním údajne pokračovali aj v ďalšom období.

Na začiatku procesu v lete 2021 obžalovaní vinu odmietli. Poškodená strana si v procese uplatňuje náhradu škody 1 750 000 eur voči všetkým trom obžalovaným.

Akcia Babylon sa uskutočnila 15. decembra 2020. Medzi pôvodne piatimi zadržanými bol bývalý šéf kontrarozviedky SIS Ľubomír A., ktorý bol vyšetrovaný aj pre údajné obchodovanie s nahrávkami kauzy Gorila. V tejto veci však bolo obvinenie zrušené generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. Advokáta Františka P. zase predtým stíhali pre extrémizmus.

Viac k témam: Akcia „Babylon“, Generálny prokurátor, Kauza Gorila, Súdy, Vydieranie
Zdroj: SITA.sk – Súd odročil hlavné pojednávanie vo vydieračskej kauze Babylon, obhajca neprišiel a dostal pokutu © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií