fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Súdna rada kritizuje množiace sa verbálne útoky voči sudkyniam, sudcom a súdom

Verbálne napadnutia plánujú riešiť s príslušnými orgánmi verejnej moci.

Máte tip? napíšte nám mailom

19.6.2022 (Webnoviny.sk) – Súdna rada Slovenskej republiky kritizuje vo svojom stanovisku množiace sa verbálne útoky v poslednom období voči sudkyniam, sudcom a súdom.

„Ochrana nezávislosti, nestrannosti, spravodlivosti v súdnych konaniach nebráni vecnej kritike rozhodnutí súdov. Súdna rada však nepovažuje za vecne kritické hlasy také názory a verejné vystúpenia politikov, verejne činných osôb, prípadne odborníkov, ako aj širokej verejnosti, ktoré sú osobné, napádajú sudkyne a sudcov za ich rozhodnutia,” uviedla Súdna rada v stanovisku.

Ako ďalej dodáva Súdna rada, odmieta zosmiešňovanie rozhodnutí sudcov, znižovanie ich profesionálnej integrity, označovanie hanlivými prívlastkami a často aj hrozbami, že po zmene politického vedenia štátu ich čaká pomsta, trestné stíhanie, alebo strata talára.

„Súdna rada sa dôrazne ohradzuje voči takým názorom, postojom a vyjadreniam. Sú v príkrom rozpore s princípmi právneho štátu a relevantným spôsobom zasahujú do nezávislého postavenia sudkýň, sudcov a súdov Slovenskej republiky,” informuje stanovisko.

Súdna rada plánuje každý jednotlivý prípad hrubých, nevyberaných, pomstychtivých útokov voči individuálnym sudkyniam a sudcom posunúť príslušným orgánom verejnej moci s požiadavkou o ich preverenie z hľadiska ich zákonnosti a prípadných zákonných dôsledkov pre ich autorov. „Vyhlásenie Súdnej rady je výlučne plnením jej ústavnej úlohy ochraňovať sudcovskú legitimitu. Nemožno ho považovať za súčasť politických procesov,” dodali v stanovisku.

Prečítajte si tiež:
Szabó sa pred súdom priznal k príprave vrážd Žilinku, Lipšica a Šufliarskeho

Viac k témam: Súdnictvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Súdna rada kritizuje množiace sa verbálne útoky voči sudkyniam, sudcom a súdom © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií