fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Včera bol Svetový deň darcov krvi. Podporili ho aj naši policajti či hasiči

Máte tip? napíšte nám mailom

Takmer 100 príslušníkov jednotlivých zložiek rezortu vnútra – policajti, hasiči, ale i členovia Športového centra polície a Slovenského olympijského výboru prišli vo štvrtok (14. 6.) do Nemocnice sv. Michala v Bratislave darovať krv.

Podporili tak význam i myšlienku Svetového dňa darcov krvi.

“Som presvedčený, že naši športovci, ale aj zástupcovia z radov policajtov a hasičov sú v odbere krvi pre širokú verejnosť silnou motiváciou a dodávajú mnohým nielen odvahu, ale aj presvedčenie, že darovať krv má zmysel,“ povedal bývalý vodnoslalomár a riaditeľ Športového centra polície Juraj Minčík. Krv darovali tiež bývalý hokejový obranca Boris Valábik a športová strelkyňa Daniela Demjén Pešková.

“Národná transfúzna služba SR poskytla v Nemocnici sv. Michala pre účely akcie štyri odberové lôžka. Tie boli takmer päť hodín nepretržite v plnej permanencii,” dodali z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR.

14. jún si ako Svetový deň darcov krvi pripomíname od r. 2004. Je vyjadrením vďaky dobrovoľným darcom krvi, ktorí dávajú ľuďom v núdzi ten najväčší dar – svoju vlastnú krv. Oslavuje sa pod záštitou a organizačnou garanciou takých významných svetových organizácií, ako sú Svetová zdravotnícka organizácia – World Health Organization (WHO), Medzinárodná federácia spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca – The International Federation of Red Cross and Red Crescent Society (IFRC), Medzinárodná federácia organizácií darcov krvi – The International Federation of Blood Donor Organizations (FIODS), Medzinárodná spoločnosť pre krvnú transfúziu – The International Society of Blood Transfusion (ISBT).

Svetový deň darcov krvi je celosvetovým podujatím, ktoré sa spája s narodením Karla Landsteinera (14. jún 1868 Baden pri Viedni – 26. jún 1943 New York) – lekára-nositeľa Nobelovej ceny za medicínu a fyziológiu (1930) za objasnenie funkcie a určenie systému 4 krvných skupín AB0. Neskôr sa spolupodieľal aj na objavení Rh faktora.

Zdroj: Teraz.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií