Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Myslíte si, že si nezaslúžite úspech? Možno vás trápi syndróm podvodníka

Syndróm podvodníka trápi ako ženy, tak aj mužov. Čo môžete urobiť pre svoje psychické zdravie a ako prijať úspech za svoju tvrdú prácu?

Impostorov syndróm, alebo syndróm podvodníka, je psychologický model, v ktorom jednotlivec pochybuje o svojich úspechoch a má pretrvávajúci strach z toho, že ich dosiahol podvodom. Ľudia, ktorí tieto pocity prežívajú, sú stále presvedčení, že sú podvodníkmi a že si nezaslúžia nič z toho, čo dosiahli. A to všetko aj napriek tomu, že v skutočnosti za ich úspechmi stojí naozajstná tvrdá práca.

Jednotlivci so syndrómom podvodníka neustále pripisujú svoj úspech šťastiu, náhodám alebo iným vonkajším faktorom. Tento syndróm nie je choroba a ani žiadna abnormalita. Výlučne sa nespája ani s depresiou, úzkosťami alebo nízkym sebavedomím.

V čom tkvie celý problém?

Ľudia, ktorí sú veľmi nadaní, majú vo zvyku myslieť si, že všetci ostatní sú rovnako talentovaní. Preto majú pocit, že chválu, ktorú dostávajú, si nezaslúžia. Môže ísť o človeka, ktorý má veľmi vysoké postavenie, ale nie vždy je to pravidlo. Vo všeobecnosti však Impostorov syndróm spôsobuje, že sa ľudia ťažšie delia o svoje nápady, či dokonca odmietajú podať žiadosť o prácu na pozíciu, v ktorej by excelovali.

Prečítajte si aj o novodobej psychickej poruche, ktorá spôsobuje závislosť od zdravej stravy.

Ako prekonať Impostorov syndróm?

Najefektívnejší spôsob, ako umlčať tieto negatívne pocity, je rozprávať sa o nich. Musíte si uvedomiť, že nie ste jediní na svete, kto týmto syndrómom trpí. Mnohí sa boja, že ak sa opýtajú na spätnú väzbu, ich strach z toho, že sú naozaj podvodníci, sa naplní. Aj napriek pozitívnym ohlasom sú schopní aj naďalej zvaľovať svoje úspechy na náhodu alebo šťastie.

Ideálne je nájsť niekoho, kto tiež trpí týmito negatívnymi myšlienkami. Pomôže vám zvládnuť tieto pocity a prekonať ich. Už len zistenie, že pre tento druh duševného nepohodlia existuje pomenovanie, prináša mnohým úľavu. Možno sa týchto pocitov nikdy úplne nezbavíte, ale o prekážkach alebo problémoch, či už v profesionálnom živote alebo vo vzdelávaní, sa môžete rozprávať s ostatnými.

Ak sa zvýši povedomie o tom, že tieto pocity sú bežné, zvýši sa aj sloboda a úprimnosť k sebe samým. Prijímajte komplimenty od ostatných a nezvaľujte tieto úspechy na iné faktory. Zapamätajte si, že máte talent, ste zdatní v tom, čo robíte a ste potrební tam, kde sa nachádzate.

Zdroj: wikipedia.org, youtube.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií