fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Téma nezávislosti Škótska je opäť na stole, premiérka Sturgeonová spustila kampaň za druhé referendum

Vláda britského premiéra Borisa Johnsona sa stavia proti novému referendu o nezávislosti Škótska.

Máte tip? napíšte nám mailom

14.6.2022 (Webnoviny.sk) – Škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová odštartovala v utorok kampaň za druhé referendum o nezávislosti. Tvrdí, že Škótsku by sa po ekonomickej stránke darilo lepšie, ak by nebolo súčasťou Spojeného kráľovstva.

Líderka Škótskej národnej strany (SNP) i decentralizovanej škótskej vlády uviedla, že zverejní prvý zo série dokumentov, v ktorých sú uvedené dôvody pre nezávislosť.

Škótsko odmietlo nezávislosť v referende v roku 2014, keď 55 % voličov uviedlo, že chce zostať súčasťou Británie.

Vláda britského premiéra Borisa Johnsona sa stavia proti novému referendu o nezávislosti a tvrdí, že táto otázka bola predchádzajúcim hlasovaním vyriešená.

Sturgeonová však oponuje a argumentuje tým, že krajina sa odvtedy zmenila, predovšetkým v dôsledku odchodu Británie z Európskej únie, s čím nesúhlasí väčšina Škótov.

„Keby sme v roku 2014 vedeli všetko o ceste, ktorou sa Spojené kráľovstvo vydá, nepochybujem, že by vtedy Škótsko hlasovalo za nezávislosť,“ povedala Sturgeonová.

Viac k témam: Referendum o nezávislosti Škótska
Zdroj: Webnoviny.sk – Téma nezávislosti Škótska je opäť na stole, premiérka Sturgeonová spustila kampaň za druhé referendum © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Medvedev kritizuje dodávky zbraní Ukrajine, varuje pred priamou vojnou medzi Ruskom a NATO
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií