Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tradičná či moderná, Veľká noc má vždy svoje čaro

V dnešnej uponáhľanej dobe často zabúdame na posolstvo veľkonočných sviatkov. Pritom práve tieto dni považujú kresťania za najvýznamnejšie z celého roka, pripomínajú si umučenie, smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Ak patríte medzi ateistov, vedzte, že už pred kresťanmi slávili toto obdobie aj pohania. Pálením Moreny sa lúčili so zimou a vítali jar.

Veľkonočné sviatky sa pre mnohých začínajú jarným upratovaním. V rámci neho sa snažíme vymiesť z príbytku každú smietku a vyčistiť všetky kúty. Ak navyše dodržiavate 40-dňový pôst, môže byť upratovací telocvik značne namáhavý. Pamätajte si, že váš dom sa skutočne nemusí celý ligotať. Vaša rodina si sviatky užije aj so špinavými oknami, dôležité je, aby ste vy neboli nervózni.

Okrem očistného maratónu sa pár dní pred Veľkonočným pondelkom začína aj boj s nástrahami v kuchyni. Na gazdiné čakajú prípravy rôznych dobrôt, ktoré sa chystajú servírovať na sviatočný stôl. Ak sú v rodine aj dievčatá, počíta sa s návštevou šibačov, ktorých tiež treba pohostiť.

Vdýchnite príbytku vôňu jari

Viac ako poriadok si návšteva všimne a zapamätá peknú výzdobu. Tradične si stoly zdobíme maľovanými vajíčkami a čokoládovými zajacmi, závan jari nám však prinesú aj bahniatka či niekoľko halúzok zlatého dažďa. Tie možno ozdobiť kraslicami – či už vlastnoručne vyrobenými, alebo zakúpenými v obchode. Množstvo krásnych doplnkov nájdete napríklad v obchodoch Tedi.

Zdroj: unsplash.com

Čo by nemalo chýbať  na tradičnom stole

Šibačov najčastejšie ponúkame studenou obloženou misou. Tu by nemala chýbať klobáska, šunka, vajíčka natvrdo, chlieb a syr. Milovníci sladkého sa iste potešia bielym koláčom.

Keďže sa šibe len dopoludnia, na obed sa zíde celá rodina k sviatočnému stolu. Tradične sa v tento deň konzumovala jahňacina, dnes toto jedlo často nahrádza baránok – buď ako koláč upečený v takejto forme, alebo ako slaný pokrm z vajec, žemlí a klobásy. Namiesto jahňaciny je dnes bežne na stole bravčové alebo zajac. Výber uzatvára údené mäso a varená šunka. Ako príloha sa zvykne podávať zemiakový šalát.

Zdroj: kimbino

Pripravte sa na Veľkú noc s Kimbinom

Prípravy v domácnosti aj v kuchyni, žiaľ, niečo stoja. O to dôležitejšie je vedieť, kde nakúpiť výhodne. Mnohé základné potraviny aj výzdobu nájdete v letáku Lidl či Tesco. Ich prelistovaním si môžete vopred premyslieť, čo nakúpite, a ešte aj ušetríte.

Ak letáky nedostávate do schránky, prípadne ste ich vyhodili, máme pre vás jednoduché riešenie. Nájdete ich aj online, a to na stránke www.kimbino.sk. Kimbino je skvelý pomocník, ktorý pozná všetky zľavy v obchodoch. Navyše tým, že poskytuje online formu letákov, chráni životné prostredie. Máte tak poruke ponuky mnohých reťazcov a ešte aj ušetríte.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií