fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koniec zábavy, diskoték či koncertov: Popolcovou stredou veriaci začínajú 40-dňový pôst

Máte tip? napíšte nám mailom

Po fašiangoch prichádza obdobie stíšenia sa. Popolcová streda tento rok pripadla na 6. marca, pre kresťanov znamená začiatok pôstneho obdobia, ktoré vyvrcholí Veľkou nocou.

Počas 40 dní sa rímskokatolíci aj evanjelici pripravujú na najväčší sviatok v roku, Veľkú noc, ktorá pripadne na víkend od 19. apríla (Veľký piatok). I keď Popolcová streda nie je prikázaným sviatkom a veriacich tak nezaväzuje k účasti na bohoslužbe, majú vo zvyku zúčastniť sa na nej. Kňazi a diakoni im dajú na čelo popolec zo spálených bahniatok z Kvetnej nedele minulého roka. Inde vo svete sú bahniatka nahradené palmami.  

https://www.instagram.com/p/BuZY_LuAhS2/

Počas tohto úkonu duchovní hovoria: „Pamätaj, že prach si a na prach sa obrátiš,” alebo: „Kajajte sa a verte v evanjelium“. Človeku to má pripomínať, že pochádza zo zeme a do nej sa aj vráti. Sypanie popola na čelo znamená aj pokánie pred Bohom, odkazuje to na blízkovýchodnú tradíciu našich predkov. Hlavným zmyslom tohto dňa je akési prehĺbenie viery v Boha, lásky k blížnym a uvedomenie si vlastnej hriešnosti.

Prečítajte si tiež:
Madonna sa po rokoch poriadne zmenila. Takto vyzerala na začiatku kariéry v roku 1981

V cirkvi sa obrad sypania popola na hlavu praktizuje už od 8. storočia, no pôvodne mali tú “česť” len veľkí a verejní hriešnici. Pre celú cirkev to zaviedol v roku 1091 koncil v Benevente, pričom sypanie si popola na hlavu sa nahradilo značením kríža popolom na čelo.

Popolcová streda je aj dňom prísneho pôstu, kedy sa veriaci majú vzdať mäsitých jedál. Povolené je jesť trikrát do dňa, z toho raz dosýta. Zvyčajným pokrmom boli napríklad pirohy či šúľance s makom. 

https://www.instagram.com/p/Boymen-D9RL/

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií