fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Týchto 10 potravín by ste dieťaťu do jedného roku zaručene nemali dávať!

Máte tip? napíšte nám mailom

To, že nie sú korenené a príliš sladké jedlá vhodné pre malé deti, je hádam jasné každému. Ale to nie je všetko a v  prípade deti do jedného roka by ste sa mali vyhnúť aj týmto jedlám!

Kravské mlieko

Kravské mlieko by ste v žiadnom prípade nemali používať ako náhradu za materské alebo kojenecké mlieko. Pre malých kojencov je kravské mlieko príliš ťažké a zle stráviteľné. Zaujímavosťou je, že ho ale môžu konzumovať v jogurtu alebo pečivu.

Lepkavé a tvrdé predmety

Svojim deťom by ste nemali dovoliť jesť lepkavé a tvrdé predmety, ako napríklad cukríky, marshmallow, žuvačky a žuvacie cukríky. Malé deti totiž takéto predmety nevedia spracovať a mohli by sa tak zadusiť.

Veľké kúsky tvrdej zeleniny a ovocia

Nebezpečenstvo udusenia hrozí aj pri jedení veľkých kúskov mrkvy, konzerovaného ovocia či hrozna. Dobrou radou preto znie nakrájať ovocie na malé kúsky, čím zabránite duseniu.

Celé orechy

Všetky druhy orechov predstavujú pre malé deti do 4 rokov nebezpečenstvo, pretože v prípade nerozžutia hrozí, že sa začnú dusiť. Vhodné je ich rozdrvenie alebo zapracovanie do kaše. Samozrejme, to neplatí v prípade, že je na ne dieťa alergické.

Prečítajte si tiež:
Nohavičky proti znásilneniu: toto úchyla rozhodne odradí!

Pokračovanie článku nájdete na druhej strane…

To, že nie sú korenené a príliš sladké jedlá vhodné pre malé deti, je hádam jasné každému. Ale to nie je všetko a v  prípade deti do jedného roka by ste sa mali vyhnúť aj týmto jedlám!

Med

Aj med môže byť pre deti nebezpečný a to vtedy, keď obsahuje baktérie, ktoré môžu spôsobiť botulismus, teda otravu detí. Stať sa to môže najmä pri deťoch do jedného roka, pretože organizmus starších detí a dospelých si s týmto problémom už vie poradiť.

Akékoľvek nápoje obsahujúce cukor alebo kofeín

V žiadnom prípade by ste malým deťom nemali dávať sladké nápoje a ani nápoje s bublinkami či dokonca kofeínom. Škodlivý nie je len kofeín, ale aj množstvo cukru. Zabudnite preto na ľadové čaje či colu.

Viac než 120 ml ovocnej šťavy denne

Aj keď sú čisté ovocné šťavy zdravé a plné vitamínov, nie sú vhodné pre kojencov. Práve im totiž môžu spôsobiť hnačky a alergickú reakciu. Pokiaľ bude váš miláčik smädný, tak mu ovocnú šťavu zrieďte s vodou alebo mu dajte čistú vodu, či bylinkový čaj.

Prečítajte si tiež:
7 neuveriteľných technických inovácií, ktoré ukazujú, že "budúcnosť techniky" je práve teraz

Nepasterizované syry

Mierne riziko otravy jedlom je u malých detí spojené s nepasterizovanými syrmi. Aj keď sa u nás predávajú najmä pasterizované syry, radšej si vždy prečítajte etiketu na obalu.

Morské plody

Malým deťom by ste nemali núkať morské plody, najmä nie krevety, humry, kraby či mušle. Toto jedlo by mohlo zvýšiť riziko vysokého obsahu ťažkých kovov.

Niektoré druhy morských rýb

Vysoký obsah ortuti majú ryby ako mečúň, žralok či makrela, a preto by sme ich nemali jesť príliš často. Platí to aj o dospelých.

Zdroj: supermamy.maminka.cz

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií