fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Uhrík zmietol zo stola návrh SaS o inštitúte partnerského spolužitia, nenechá sa citovo vydierať

Strana Sloboda a Solidarita navrhuje vytvoriť na Slovensku inštitút partnerského spolužitia, ktorý by sa týkal osôb opačného aj rovnakého pohlavia.

Máte tip? napíšte nám mailom

17.10.2022 (Webnoviny.sk) – Poslanec európskeho parlamentu a predseda hnutia Republika Milan Uhrík tvrdí, že jeho hnutie nepodporí legalizáciu partnerstiev LGBTI+ komunity. Reagoval tak vo svojom profile na sociálnej sieti na návrh strany Sloboda a solidarita vytvoriť na Slovensku inštitút partnerského spolužitia, ktorý by sa týkal aj osôb rovnakého pohlavia.

Zároveň dodal, že vraždu dvoch mladých ľudí na Zámockej ulici v Bratislave odsudzuje. „Legalizáciu dúhových partnerstiev nepodporíme, nenecháme sa citovo vydierať,” napísal Uhrík.

Inštitút partnerského spolužitia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) navrhuje vytvoriť na Slovensku inštitút partnerského spolužitia, ktorý by sa týkal osôb opačného aj rovnakého pohlavia. Ako informoval v pondelok na tlačovej konferencii poslanec za SaS Ondrej Dostál, Slovensko je jednou zo šiestich krajín Európskej únie, ktorá nemá nijakým spôsobom upravené vzťahy osôb rovnakého pohlavia.

Cieľom je potvrdiť vzťah dvoch fyzických osôb bez ohľadu na pohlavie vo vzťahu k štátu a k tretím osobám. Dostál si myslí, že návrh má potenciál prejsť v parlamente, pretože vychádza z programového vyhlásenia vlády.

Prečítajte si tiež:
Zrážka s kamiónom si vyžiadala život motorkára, príčinu tragickej nehody už zisťujú (foto)

Úprava majetkových práv

V prípade schválenia návrhu by podľa jeho slov nevzniklo plnohodnotné životné partnerstvo, ako to predtým navrhoval poslanec Tomáš Valášek z Progresívneho Slovenska (PS) a ktorého návrh neprešiel, ale „iba úprava majetkových práv a niektorých životných situácií.“

Ide napríklad o sprístupňovanie zdravotnej dokumentácie, zavedenie bezpodielového spoluvlastníctva, zaradenie partnerov do prvej dedičskej skupiny, sprevádzanie k lekárovi, nárok na ošetrovné, plnenie z poistného po smrti poisteného partnera, poukazovanie dávky na účet inej osoby na žiadosť poberateľa dávky či jednorazové odškodnenie v prípade smrti v dôsledku pracovného úrazu, alebo choroby z povolania. Partnerské spolužitie má podľa návrhu liberálov vzniknúť aj zaniknúť formou notárskej zápisnice.

Viac k témam: inštitút partnerského spolužitia, LGBT, Streľba na Zámockej ulici v Bratislave
Zdroj: Webnoviny.sk – Uhrík zmietol zo stola návrh SaS o inštitúte partnerského spolužitia, nenechá sa citovo vydierať © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií