fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ukrajina bojkotuje olympijskú kvalifikáciu v džude, dôvodom je prítomnosť Rusov

Až jedenásti Rusi štartujúci na olympijskej kvalifikácii v Mongolsku sú aktívni predstavitelia ruských ozbrojených síl a majú vojenské hodnosti.

Máte tip? napíšte nám mailom

25.6.2022 (Webnoviny.sk) – Ukrajina bojkotuje medzinárodné podujatia v džude, pretože na olympijskej kvalifikácii, ktorá sa koná v Mongolsku, štartujú reprezentanti Ruska. To už štyri mesiace vedie krvavú vojnu proti Ukrajine.

Džudo je jedným z mála olympijských športov, v ktorých môžu Rusi stále súťažiť, aj keď tak nesmú robiť pod ruskou vlajkou a oficiálne reprezentujú Medzinárodnú federáciu džuda.

To je v rozpore s postojom Medzinárodného olympijského výboru (MOV), ktorý po ruskej invázii na Ukrajinu odporučil vylúčiť z podujatí športovcov z Ruska a jeho spojenca Bieloruska.

Rusi sa prihlásili

Až do tohto týždňa sa Rusko držalo ďaleko od medzinárodných podujatí v džude a odvolávalo sa na „logistiku a bezpečnosť“, no na olympijskú kvalifikáciu do Mongolska, ktorá sa začala v piatok, sa prihlásilo 24 športovcov z Ruska.

Je to vôbec prvá súťaž, ktorá sa započítava do kvalifikácie na OH 2024 v Paríži.

Sú súčasťou propagandy

“Každý, kto sleduje svetový šport aspoň v malom rozsahu, chápe, že ruskí športovci sú kľúčovou súčasťou agresívnej propagandistickej politiky tejto krajiny,” napísal v otvorenom liste zo štvrtka prezident Ukrajinskej federácie džuda Mychajlo Košliak.

Prečítajte si tiež:
Patrioti Levice sú späť na slovenskom basketbalovom tróne, vo finále zdolali Lučenec

Keď už hovoríme o Rusku a športe, v žiadnom prípade nie je možné povedať, že ‚šport je mimo politiky‘. Mlčanie ruských a bieloruských športovcov a trénerov podporuje vojnu proti Ukrajine a zabíja tisíce ukrajinských občanov,“ dodal.

Podľa Košliaka až jedenásti členovia ruského tímu súťažiaceho v Mongolsku sú “aktívni predstavitelia ruských ozbrojených síl” a majú vojenské hodnosti.

Hodnoty športu

Medzinárodná federácia džuda argumentovala, že tým, že umožňuje Rusom pokračovať v súťažiach, bráni diskriminácii. Podotkla, že potrestá každého športovca, ktorý prejaví nejaké “politické ospravedlnenie alebo nešportový postoj”.

“Medzinárodná federácia džuda je proti vojne, proti akémukoľvek druhu násilia, ako aj nenávisti a diskriminácii,” uviedol vo vyhlásení jej generálny riaditeľ Vlad Marinescu.

“Šport nie je politika, šport je mostom medzi rôznymi kultúrami. Naše hodnoty sú hodnoty športu, kde nie je priestor pre politiku,” skonštatoval.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Ukrajina bojkotuje olympijskú kvalifikáciu v džude, dôvodom je prítomnosť Rusov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií