Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prevratný objav: Vedci zistili ako imunitný systém bojuje s COVID-19

Vedci z Austrálie tvrdia, že zistili, ako imunitný systém tela bojuje proti vírusu Covid-19.

Výskum imunity a koronavírusu COVID-19, ktorý vedci zverejnili v utorok v časopise Nature Medicine ukazuje, že ľudia sa zotavujú z nového vírusu podobne ako pri chrípke. Odborníci tvrdia, že určenie imunitných buniek, ktoré sa objavujú, by malo pomôcť pri vývoji vakcíny.

Celkovo úrady dodnes potvrdili viac ako 180 000 prípadov koronavírusu a viac ako 7000 úmrtí.

„Tento objav je dôležitý, pretože prvýkrát skutočne chápeme, ako náš imunitný systém bojuje s novým koronavírusom,“ uviedla spoluautorka štúdie Prof Katherine Kedzierska.

Výskum Inštitútu pre infekciu, imunitu a koronavírus Petra Dohertyho v Melbourne ocenili ďalší odborníci, pričom jeden ho označil za „prevratný“.

Imunita a COVID-19

Vieme, že mnoho ľudí sa zotavilo z COVID-19. To znamená, že imunitný systém môže úspešne bojovať s vírusom.

Prvýkrát však výskum identifikoval štyri typy imunitných buniek, ktoré sa objavili proti COVID-19. Pozorovali pacientku, ktorá mala mierny až stredne závažný prípad vírusu a nemala žiadne predchádzajúce zdravotné problémy. 47-ročná žena z čínskeho mesta Wu-han bola v nemocnici v Austrálii. Zotavila sa za 14 dní.

Prof. Kedzierska povedala BBC, že jej tím skúmal „celú šírku imunitnej reakcie“ u tejto pacientky.

Tri dni predtým, ako sa žene polepšilo, sa v jej krvnom obehu objavili špecifické bunky.

„U pacientov s chrípkou sa tieto isté bunky objavia v tom istom čase pred zotavením,“ uviedol profesorka Kedzierska.

Taktiež uviedla, že: „Boli sme veľmi nadšení našimi výsledkami a skutočnosťou, že sme dokázali naozaj zachytiť vznik imunitných buniek u pacienta infikovaného COVID-19 pred klinickým zlepšením.“

Peter Doherty
zdroj: Petra Doherty Center

Ako to pomôže?

„Identifikovalo sa, kedy môžu imunitné bunky pomôcť „predpovedať priebeh COVID-19“, uviedla prof. Bruce Thompsonová, dekanka zdravotných vied na Swinburne University of Technology.

imunita koronavírus
nature.com

„Keď viete, kedy dochádza k rôznym reakciám, môžete predpovedať, kde sa nachádzate pri obnove vírusu,“ povedal pre agentúru BBC Prof Thompson.

Austrálsky minister zdravotníctva Greg Hunt uviedol, že toto zistenie by tiež mohlo pomôcť „zrýchliť“ očkovanie a potenciálnu liečbu pacientov chorých na koronavírus.

Profesorka Kedzierska uviedla, že ďalším krokom pre vedcov bolo zistiť, prečo bola imunitná reakcia v horších prípadoch slabšia.

Teraz je naozaj dôležité porozumieť tomu, čo chýba alebo je odlišné u pacientov, ktorí zomreli alebo majú vážne ochorenie – takže vieme, ako ich chrániť,“ uviedla.

V januári sa inštitút stal prvým na svete, ktorý znovu vytvoril koronavírus mimo Číny. Centrum odvtedy získalo ďalšie financovanie od austrálskej vlády, ako aj dary od podnikov a čínskeho miliardára Jacka Ma.

Zdroj bbc nature
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií