fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Viac ako 2 miliardy kresťanov po celom svete začínajú sláviť Vianoce. O čom vlastne sú?

Máte tip? napíšte nám mailom

Kresťania na celom svete začínajú sláviť Vianoce. Obľúbené sviatky radosti a pokoja slávia viac ako 2 miliardy obyvateľov na celom svete.  

Vianoce sú okrem sviatkov radosti a pokoja aj sviatkami rôznych tradícií. Mnohé kresťanské rodiny na Slovensku dodržiavajú na Štedrý deň pôst ako vyjadrenie pokory a úcty malému Ježiškovi, ktorý prišiel na svet. V utorok 24. decembra, teda v predvečer veľkého sviatku, si kresťania pripomínajú narodenie Ježiša ako chudobného dieťaťa v Betleheme. Oslavujú predovšetkým jeho vstup do dejín ľudstva, ktorému priniesol slávu.

Kresťania začínajú sláviť Vianoce

Slávnostná štedrovečerná hostina síce v každej rodine začína v inom čase, no určite nám dáte za pravdu, že jej súčasťou sú takmer v každom príbytku oblátky s medom. Nasleduje ryba, šalát alebo aj kapustnica. Treba však pripomenúť, že v každom regióne na štedrovečernom stole rozvoniava iné jedlo.  

https://www.instagram.com/p/Brx51HRAKAt/

Zrejme najkrajším pripomenutím kresťanských tradícií je aj polnočná svätá omša. V niektorých kútoch, kde sa stále dodržiavajú tradičné zvyky, chodia dedinčania do kostola aj neskoro v noci v tradičných ľudových krojoch.

Prečítajte si tiež:
Meghan určuje kráľovsky trend. Princ Charles započal módnu spoluprácu

Počas omše sa rozsvietia stromčeky a celým kostolom zase po roku zaznie najznámejšia pieseň Vianoc – Tichá noc. Koleda vznikla v roku 1818. Skomponoval ju organista Franz Xaver Gruber v malej rakúskej dedinke. Symbolom Vianoc je aj betlehem, ktorý sa nenachádza len v kostoloch alebo v centre miest. Niektorí ľudia si ho v rôznej podobe kupujú aj domov, aby im pripomínal zmysel Vianoc.   

https://www.instagram.com/p/BryEiotgiFX/

Vianoce oslavujú všetci

Vianoce slávia aj v gréckokatolíckej cirkvi. Nekonajú sa síce polnočné sväté omše, no v neskorších večerných hodinách sa slávi Veľké povečerie. Evanjelici majú na Štedrý deň popoludní a večer slávnostné štedrovečerné služby Božie.

Slávnostné bohoslužby sa konajú aj v Reformovanej kresťanskej cirkvi a v iných kresťanských chrámoch. Pravoslávni veriaci na Slovensku, ktorí sa riadia juliánskym kalendárom, budú sláviť Štedrý deň a Štedrý večer 6. januára. 

Deti síce pravému zmyslu Vianoc nerozumejú, no tešia sa z nich najviac. Aj napriek tomu, že každá rodina dodržiava iné zvyky, zrejme žiadne dieťa neminie zdobenie medovníčkov, vianočného stromčeka či písanie listu Ježiškovi.

Zdroj: Teraz.sk 

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií