fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Súd rozhodol: Kontroverzní youtuberi Daňo a Vaský idú do väzby

Máte tip? napíšte nám mailom

Youtuberi Martin Daňo a Rudolf Vaský sú obvinení zo spáchania trestnej činnosti. Súd rozhodol, že pôjdu do väzby. 

Sloboda slova, ktorou sa tak často oháňajú najmä tí, ktorí podporujú dezinformačné weby a veselo šíria hoaxy, je výsadou každej demokratickej krajiny. To však ani zďaleka neznamená, že názor môže zdieľať ktokoľvek a akokoľvek, a to najmä v prípade, keď ide o klamstvo či podporovanie násilia.

Youtuberi Daňo a Vaský pôjdu do väzby

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vzniesol obvinenie voči youtuberom Martinovi Daňovi a Rudolfovi Vaskému. Dôvodom bol opakujúci sa prečin výtržníctva spáchaný formou spolupáchateľstva a závažnejším spôsobom konania na viacerých osobách.

Polícia o tom informovala s dodatkom, že v prípade ďalších dvoch čiastkových útokov tohto prečinu bolo voči obvinenému Martinovi Daňovi vznesené obvinenie ako voči samostatnému páchateľovi. V prípade jedného skutku mu bolo dokonca vznesené obvinenie aj za prečin podnecovania.  

Martin Daňo je známy nielen ako youtuber. Do povedomia Slovákov sa dostal najmä ako neúspešný kandidát na prezidenta. Momentálne má “za ušami” aj obvinenie za daňový delikt, konkrétne neoprávnené vratky DPH. Ako konateľ obchodných spoločností si v priebehu rokov 2011 a 2012 neoprávnene uplatnil nárok na vrátenie DPH za objednané služby bez reálneho plnenia. Tie sa mali týkať spracovania dát a poradenských služieb. Daňo si mal neoprávnene uplatniť nárok na vrátenie DPH v celkovej výške takmer 188-tisíc eur.   

Preventívne opatrenie

Druhý z dvojice je známy kontroverznými názormi. V roku 2015 počas rozhlasového vysielania hovoril o roxorovej revolúcii. Nezabudol spomenúť ani zoznam ľudí, ktorí majú byť ubití. Kvôli tomuto názoru ho neprávoplatne odsúdili na podmienečný trest za prečin násilia. Proti verdiktu sa odvolal.   

Súd v oboch prípadoch rozhodol o väzbe z dôvodu obavy, že by mohli pokračovať v trestnej činnosti. V prípade Vaského súd neakceptoval prokuratúrou navrhnutý dôvod útekovej väzby. Súd má v rukách približne 40-stranový materiál, ktorý obsahuje výstup z ich spoločných nahrávok. 

Zdroj: aktuality.sk, ta3.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií