Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIAC NIE! Obete sexuálneho násilia v Indii môžu mužov potrestať

Sexuálne násilie je každodennou hrozbou po celom svete. Indka Saira je jeho priamom obeťou. Dnes študuje právo, aby potrestala mužov, ktorí ju zneuctili. „Chcem vyhrať svoj vlastný prípad a dať tie príšery za mreže,“ odkázala Saira zo západného Bengálska. Po troch rokoch štúdia sa už čoskoro stane prvou študentkou, ktorá vyštudovala špeciálny právny program pre obete sexuálneho násilia.

Keď mala Saira 17 rokov, stretla muža, ktorý jej ponúkol „lukratívnu prácu“. Zamestnanie potrebovala, chcela prispievať do rodinného rozpočtu, ktorý bol už beztak veľmi nízky. Namiesto toho ju muž zajal a opakovane znásilňoval spolu so svojimi priateľmi. Po mesiaci pekla sa jej podarilo utiecť, no nemala peniaze ani podporu na to, aby podnikla právne kroky.

Násilníci sa naďalej potulujú po svete, čo ju veľmi nahnevalo. Zapojila sa preto do jedinečného študijného programu, ktorý vzdeláva obete sexuálneho násilia v oblasti práva. V júni, po troch rokoch štúdia, konečne dostane vysnívaný titul a bude môcť bojovať. „Keď sa stanem právničkou, budem bojovať za svoju vlastnú spravodlivosť,“ uviedla dnes 31-ročná Saira.

Obete sexuálneho násilia v Indii môžu potrestať brutálnych násilníkov

Škola práva pre obete sexuálneho násilia

Program Škola spravodlivosti bol založený v apríli 2017 v Kalkate a je riadený mimovládnou organizáciou „Free a Girl India“, ktorá bojuje proti sexuálnemu zneužívaniu detí.  Organizácia spolupracuje aj s právnickou univerzitou. Účastníci kurzu dostanú štipendium na štúdium a v niektorých prípadoch aj bezplatné ubytovanie v bezpečnej štvrti.

V súčasnosti je na právnickom kurze zapísaných 7 žien z Kalkaty a 11 ďalších z Bombaja. Väčšina z nich pochádza z chudobných domácností a etnických menšín. Niektoré boli unesené alebo vylákané z domu pod falošnou zámienkou, neskôr ich väznili ako sexuálne otrokyne. Cieľom programu je dať ženám šancu na spravodlivosť prostredníctvom vzdelania.

Dobre postavený systém

Podľa správy Národného kriminálneho úradu z roku 2016 sú zneužívané predovšetkým deti a mladé dievčatá či ženy. Zarážajúce je, že iba malé percento násilníkov si odpyká svoj trest. „Dúfame, že naši absolventi práva sa stanú tvorcami zmien v systéme,“ prezradila Shikha Philipsová, generálna riaditeľka organizácie „Free a Girl India“. Ženy sa do programu dostávajú s pomocou mimovládnych organizácií.

Na začiatku procesu sú často traumatizované a zraniteľné. „Najprv sa zameriavame na ich celkovú rehabilitáciu. Okrem iného hodnotíme zdravotné a výživové potreby, ponúkame poradenstvo a psychiatrické vyšetrenia,“ povedala Philipsová. Predmety sú vyučované v angličtine. Tí, ktorí ju neovládajú, dostanú mentora, ktorý ich jazyk postupom času naučí.

Obete sexuálneho násilia v Indii môžu konečne potrestať brutálnych násilníkov

Rodina obetí musí byť trpezlivá

Jedným z najväčších problémov školy je vysoká miera predčasného ukončenia školskej dochádzky. Ženy, ktoré študujú v Kalkate, žijú v samostatnom dome, no ženy študujúce v Bombaji bývajú so svojimi rodinami. Obete násilia majú prirodzený strach, čo nedokážu rodinní príslušníci pochopiť a vyvíjajú tak na ženy obrovský tlak. „Začali sme sa pravidelne stretávať aj s rodičmi dievčat. Uvedomili sme si, že je dôležité zmierniť ich obavy, aby rodina netlačila na svoje dcéry,“ dodala Philipsová.

Podľa Sairy za to môže spoločnosť, ktorá ženské obete násilia neberie príliš vážne. Sama sa o tom presvedčila a na vlastnej koži zažila frustráciu a bezmocnosť pri hľadaní spravodlivosti. Vie, že takýmto pocitom čelia dievčatá a ženy na celom svete. „Som pripravená na to, aby som im pomohla orientovať sa v právnom systéme,“ povedala Saira.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií