fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vláda Kirila Petkova padla, Bulharsku hrozia za niečo vyše roka štvrté predčasné parlamentné voľby

Bulharský prezident Rumen Radev môže buď zostaviť úradnícku vládu, alebo vyhlásiť ďalšie predčasné parlamentné voľby.

Máte tip? napíšte nám mailom

22.6.2022 (Webnoviny.sk) – Bulharskí zákonodarcovia v stredu vyslovili nedôveru koaličnej vláde premiéra Kirila Petkova. Vyslovenie nedôvery podporilo 123 členov parlamentu a 116 bolo proti, pričom žiaden sa nezdržal hlasovania.

Hlasovanie iniciovala opozičná strana GERB, ktorá obvinila vládu zo zlého zaobchádzania s verejnými financiami a hospodárskou politikou a z neschopnosti riešiť rastúcu infláciu.

Premiér Petkov vytvoril koaličnú vládu štyroch strán v decembri. Politik presadzoval vyriešenie bilaterálneho etnokultúrneho sporu, ktorý blokoval snahy Severného Macedónska a Albánska o vstup do Európskej únie.

Vyslovenie nedôvery jeho vláde by mohlo ďalej zdržať úsilie balkánskych krajín o členstvo v eurobloku.

Bulharský prezident Rumen Radev môže buď zostaviť úradnícku vládu, alebo vyhlásiť predčasné parlamentné voľby, ktoré by boli už štvrtými v krajine za niečo viac ako rok.

Viac k témam: Bulharská vláda, Hlasovanie o nedôvere, pád vlády, Predčasné voľby, Úradnícka vláda
Zdroj: Webnoviny.sk – Vláda Kirila Petkova padla, Bulharsku hrozia za niečo vyše roka štvrté predčasné parlamentné voľby © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií