fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vydražili loptu, s ktorou legendárny Maradona dosiahol gól ‚Božou rukou‘. Suma šplhá na viac ako 2,3 milióna eur

Od MS 1986 loptu vlastnil hlavný arbiter štvrťfinále šampionátu Tunisan Ali Bin Nasser, ktorý uznal zásah Diega Maradonu.

Máte tip? napíšte nám mailom

17.11.2022 (Webnoviny.sk) – Za sumu takmer 2,4 milióna dolárov, čo je v prepočte viac ako 2,3 milióna eur, vydražil niekdajší tuniský futbalový rozhodca Ali Bin Nasser loptu, s ktorou slávny Argentínčan Diego Maradona vo štvrťfinále MS 1986 proti Angličanom (2:1) dosiahol dva presné zásahy vrátane gólu “Božou rukou“.

Aktuálne 78-ročný Ali Bin Nasser bol počas majstrovstiev sveta v roku 1986 hlavným arbitrom spomenutého stretnutia a bolo tradíciou, že práve rozhodcovi pripadla lopta z duelu na tomto fóre.

Gól storočia

A spomenutou loptou legendárny Maradona okrem gólu “Božou rukou” dosiahol aj ďalší nezabudnuteľný zásah, keď sa prekľučkoval z vlastnej polovice až pred anglickú bránku a zvýšil stav na 2:0 a tento jeho počin zase získal prívlastok “Gól storočia“.

Fotogaléria: Diego Maradona

Táto lopta je súčasťou histórie svetového futbalu. Cítim, že je ten správny čas zdieľať ju so svetom,” uviedol ešte v októbri niekdajší tuniský arbiter. Bin Nasser tiež ponúkol do dražby svoj rozhodcovský dres z uvedeného duelu a dres argentínskej reprezentácie podpísaný už zosnulým Maradonom. Tento dres legenda venovala Tunisanovi v roku 2015 počas návštevy na severe Afriky a Bin Nassera označil za “večného priateľa“.

Prečítajte si tiež:
Manchester City obohatí nórsky futbalový útočník Erling Haaland

V dražbe bol aj Maradonov dres

Iba nedávno za 9,3 milióna USD vydražili Maradonov dres z uvedeného duelu, v danom čase sa stal najdrahšou predanou športovou memorabíliou. Odvtedy túto sumu prekonala bejzbalová kartička Mickeyho Mantla z roku 1952, ktorú v auguste predali v New Yorku za 12,6 milióna dolárov.

Zaujímavosťou je, že z niekdajšieho tuniského arbitra spravil milionára na sklonku jeho života asi najhorší verdikt v histórii svetových šampionátov vo futbale. “Situáciu som nevidel úplne zreteľne. Podľa pokynov FIFA spred turnaja som sa pozrel na svojho asistenta pre potvrdenie platnosti gólu. Keďže sa pobral smerom k stredovej čiare, indikovalo to dosiahnutie gólu bez porušenia pravidiel. Po zápase mi kouč Angličanov Bobby Robson povedal, že som odviedol dobrú prácu, no spokojný nebol s výkonom asistenta,” opísal situáciu spred takmer štyroch dekád Tunisan.

Viac k témam: Dražba, Dražba dresov, Majstrovstvá sveta vo futbale
Zdroj: Webnoviny.sk – Vydražili loptu, s ktorou legendárny Maradona dosiahol gól ‚Božou rukou‘. Suma šplhá na viac ako 2,3 milióna eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Piskot sme si zaslúžili, ale v Gruzínsku budeme hrať o život, vraví tréner Slovana po remíze s Batumi (foto+video)
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií