fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Výstava Deti a architektúra spestrí areál košického Kulturparku

Prostredníctvom výstavy výtvarných prác v Kulturparku sa môžete dozvedieť viac o tom ako v predstavách 10-12 ročných detí vyzerá prvý slovenský mrakodrap či peší most cez rieku.

Máte tip? napíšte nám mailom

6.5.2022 (Webnoviny.sk) – Prostredníctvom výstavy výtvarných prác v Kulturparku sa môžete dozvedieť viac o tom ako v predstavách 10-12 ročných detí vyzerá prvý slovenský mrakodrap či peší most cez rieku.

Výstavu pod názvom “Deti a architektúra” spoločne pripravili Knižnica pre mládež mesta Košice a Slovenská komora stavebných inžinierov. Slávnostná vernisáž ku výstave sa uskutočnila 3. mája 2022 o 17.00 hod. v pobočke knižnice LitPark na Kukučínovej 2, Košice.

Organizátorom projektu Deti a architektúra je Občianske združenie EUROARCH, ktorého hlavným  cieľom je robiť osvetu medzi deťmi a mládežou o stavebníctve a architektúre, popularizovať témy ochrany životného prostredia… Autorsky za projektom stojí Ing. arch. Darina Lalíková, CSc.

Záujem detí je veľký a každoročne stúpa počet škôl zapojených do tohto projektu. Kým v roku 2015 sa zapojilo cca 100 škôl a asi 2000 žiakov, v roku 2021 je do projektu zapojených už vyše 400 škôl a cca 12000 žiakov.

Súťaže Deti a architektúra sa každoročne zúčastňujú jednotlivci aj školské kolektívy z celého Slovenska. “Projekt s názvom Deti a architektúra však najprv deti vzdeláva prostredníctvom interaktívneho e-kurzu zameraného každý rok na inú tému z architektúry,” informuje za knižnicu Kamila Prextová, riaditeľka. “Deti preto najprv absolvujú online kurz, zvyčajne v priebehu septembra a v októbri už dostávajú za úlohu vytvoriť výtvarné dielka, ktorými sa uchádzajú o ocenené miesta prvej dvadsiatky. Pri práci by sa mali inšpirovať práve vedomosťami získanými počas kurzu.”

Prečítajte si tiež:
Hoaxeri už siahli aj na výsluhové dôchodky policajtov, ministerstvo správy o znižovaní poprelo

Verejnosti v Košiciach usporiadatelia výstavy tento rok sprostredkujú najlepšie výtvarné práce z ročníkov 2019 a 2020, ktoré boli venované unikátnym stavbám akými určite sú výškové budovy a mosty. “Kreatívne práce detí hodnotí odborná porota, v ktorej majú zastúpenie experti na vzdelávanie, architektúru a dizajn. Tie najlepšie sú prezentované verejnosti prostredníctvom výstavy a ich autori boli pozvaní na slávnostnú vernisáž, na ktorej im boli odovzdané malé darčeky za ich tvorivú prácu. My sme sa teraz v spolupráci s knižnicou pre deti a mládež mesta Košice rozhodli vôbec po prvýkrát predstaviť tieto ocenené práce aj tu v Košiciach. Organizátorom projektu je Občianske združenie EUROARCH, ktorého hlavným  cieľom je robiť osvetu medzi deťmi a mládežou o stavebníctve a architektúre, popularizovať témy ochrany životného prostredia… Autorsky za projektom stojí Ing. arch. Darina Lalíková, CSc.

Na výstave je predstavených 40 najkrajších výtvarných prác zo súťaže t. j. 20 prác za ročník.

Nad výstavou prebrala záštitu námestníčka primátora mesta Košice Lucia Gurbáľová. Otvorenia sa zúčastnili: primátor mesta Košice Jaroslav Polaček, námestník primátorky mesta Prešov Pavol Neupauer, rektor TUKE Dr. h. c. prof. h. c. prof. Ing. Stanislav Kmeť, DrSc., dekani stavebnej fakulty a fakulty umení, doc. Ing. Peter MÉSÁROŠ, PhD. a prof. Ing. Tibor Uhrín, ArtD., ako aj zástupcovia jednotlivých samosprávnych krajov a odbornej verejnosti.

Prečítajte si tiež:
Hlas a Smer vzdali snahy o vyhlásenie referenda za predčasné voľby. Strany veria, že koalícia sa rozpadne aj sama

Informuje za Slovenskú komoru stavebných inžinierov Viliam Hrubovčák.

Vystavené detské práce si verejnosť môže prísť pozrieť do 30. júna 2022.

Informačný servis

Viac k témam: Architektúra, Deti a architektúra, PR, Výstava
Zdroj: Webnoviny.sk – Výstava Deti a architektúra spestrí areál košického Kulturparku © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií