fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vyváža Slovensko súčiastky pre ruskú vojenskú techniku? Heger sa spýta Sulíka a odpovedala aj Finančná správa (video)

Slovensko podľa premiéra Eduarda Hegera nechce porušovať sankcie.

Máte tip? napíšte nám mailom

4.11.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 4. novembra 13:21

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa zaujíma o problematiku údajného vývozu súčiastok zo Slovenska, ktoré mohli skončiť v ruskej vojenskej technike.

Podpora Ukrajiny

Ako povedal v piatok pre médiá, o vypracovanie analýz v danej veci požiadal rezort obrany aj rezort hospodárstva, ktorý je zodpovedný za vývozné licencie.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Na záležitosť sa chce opýtať aj exministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), ktorý rezort viedol do augusta.

„Naše stanovisko, čo sa týka podpory Ukrajiny, je nemenné. Je to náš priamy sused a dobrý priateľ a budeme ho naďalej podporovať,” zdôraznil Heger.

Nechceme porušovať sankcie

Ak by sa vývoz súčiastok do Ruska potvrdil, vláda podľa neho podnikne konkrétne kroky. „Urobíme všetky nápravné kroky, ktoré budú nevyhnutné, lebo sankcie určite porušovať nechceme. A verím, že ani neporušujeme,” vyhlásil Heger.

Podľa Denníka N môžu byť zo Slovenska vyvážané súčiastky do iných krajín, ktoré ich následne poskytnú Rusku, prípadne vyvážané priamo do Ruska, kde môžu skončiť ako súčasť vojenskej techniky. „Ide o ložiská, stroje na výrobu časti pneumatík a aj celé motory,” uviedol denník.

Prečítajte si tiež:
Aj napriek rastu cien áut stúpa dopyt po luxusnejších, málo jazdených vozidlách

Doplnil, že colníci si pri potvrdení pre vývoz zrejme neoverili, či je možné tovar použiť aj na výrobu vojenskej techniky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Rozhodujúci je sankčný zoznam

Prezident Finančnej správy Jiří Žežulka v tejto súvislosti pripomenul, že pokiaľ sa konkrétny tovar nenachádza na sankčnom zozname Európskej únie, colníci nemôžu zasiahnuť do jeho vývozu.

„Je potrebné si uvedomiť aj to, že ak nejaký tovar je použiteľný na výrobu zbraní alebo ako komponent do zbraní, neznamená to automaticky, že podlieha medzinárodným sankciám,” uviedol Žežulka. Ako príklad uviedol chladničky, z ktorých sa v Rusku vyberajú čipy a montujú sa do zbraní.

„To samo o sebe ale neznamená, že vývoz chladničiek je zakázaný a podlieha sankciám,” doplnil šéf finančnej správy.

Tovar v určitom prípade musia pustiť

Metodik colného dohľadu Róbert Paulina v tejto súvislosti povedal, že vývozcovia sú povinní sami si skontrolovať podmienky vývozu jednotlivých tovarov. V prípade potreby vývozných licencií sa následne musia obrátiť na ministerstvo hospodárstva. Po získaní licencie podávajú vývozcovia colné vyhlásenie a colníci kontrolujú dokumenty ako aj samotný tovar.

Prečítajte si tiež:
Referendová otázka o demisii Hegerovej vlády nespĺňa podmienku ústavného súdu o vytvorení všeobecného pravidla, tvrdí Bujňák

„Tu v rámci finančnej správy máme nastavené takzvané rizikové profily,” povedal Paulina. Ak colník nezistí pochybenia, tovar podľa neho púšťa na vývoz. „Pokiaľ tovar nie je na sankčných zoznamoch alebo v zoznamoch tovaru vojenského materiálu, alebo v zoznamoch materiálu dvojakého použitia, nemôžeme v tejto chvíli urobiť nič iné, ako pustiť takýto tovar,” dodal Paulina.

Viac k témam: Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS), Premiér Slovenskej republiky, rusko-ukrajinský konflikt, sankčný zoznam EÚ
Zdroj: Webnoviny.sk – Vyváža Slovensko súčiastky pre ruskú vojenskú techniku? Heger sa spýta Sulíka a odpovedala aj Finančná správa (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií