fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange bude vydaný do USA, tam mu za špionáž hrozí niekoľko doživotných trestov

Momentálne má Assange 14 dní na podanie odvolania.

Máte tip? napíšte nám mailom

17.6.2022 (Webnoviny.sk) – Britská vláda v piatok nariadila vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea do Spojených štátov, aby čelil obvineniam zo špionáže. Právny zástupca Assangea uviedol, že napadne tento príkaz, pričom má 14 dní na podanie odvolania.

V USA mu hrozí niekoľko doživotí

Assange pred viac ako desaťročím zverejnil na svojom portáli tajné americké vojenské dokumenty, za čo mu v Spojených štátoch hrozí dlhoročné väzenie. V USA čelí obvineniam zo špionáže v 17 bodoch obžaloby a jednému obvineniu zo zneužitia počítača.

Jeho právnici tvrdia, že by v prípade odsúdenia mohol čeliť až 175 rokom odňatia slobody. Americké úrady však tvrdia, že trest by bol pravdepodobne oveľa nižší.

Pred viac ako rokom okresný súd v Londýne odmietol vydanie Assangea do USA na základe toho, že by vzhľadom na jeho zdravotný stav mohol v prísnych podmienkach amerického väzenia spáchať samovraždu.

Obavy o jeho duševné zdravie

Americké úrady neskôr ubezpečovali, že Assange nebude vystavený najprísnejším opatreniam, ktoré by podľa jeho právnikov mohli ohroziť jeho telesné aj duševné zdravie. Vyšší súd v decembri zvrátil rozhodnutie súdu nižšej inštancie s tým, že záruky zo strany USA sú dostatočné.

Prečítajte si tiež:
Takmer všetci Ukrajinci vnímajú negatívne Rusko, Putin sa v rebríčku obľúbenosti prepadol po invázii

Päťdesiatročný Assange je od roku 2019 v londýnskom väzení Belmarsh, kde skončil preto, že sa nedostavil na súd v inom prípade.

Predtým strávil sedem rokov na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, kde žiadal o ochranu, aby ho nevydali do Švédska pre obvinenia zo znásilnenia a sexuálneho napadnutia. Švédsko v roku 2019 od vyšetrovania v danom prípade upustilo.

Viac k témam: Doživotie, Špionáž, WikiLeaks
Zdroj: Webnoviny.sk – Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange bude vydaný do USA, tam mu za špionáž hrozí niekoľko doživotných trestov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií