fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zdravotníci neveria, že im prídu peniaze za plošné testovanie. Vieme, za čo nás máš! Odkazujú Matovičovi

Cez víkend sa uskutočnilo najväčšie testovanie v histórii celého Slovenska. Aj keď projekt Spoločná zodpovednosť sprevádzalo viacero problémov, nakoniec sa uskutočnil a to s vysokou účasťou.

Máte tip? napíšte nám mailom

Jedným z hlavných problémov bolo zabezpečenie zdravotníckeho personálu. Zdravotné sestry, lekári, záchranári a ďalší zdravotníci boli kľúčoví pre zabezpečenie celého testovania, pretože mali priamy kontakt s nakazenými, robili výtery a vyhodnocovali výsledky. Boli teda v prvej línii s nakazenými a ohrozovali nielen seba, ale aj svoju rodinu, kolegov či pacientov, ktorí na nich čakali v nemocniciach či ambulanciách.

,,Poviem vám, že nie je veľmi príjemné, keď robíte výter z nosa a testovaná osoba na vás začne kašľať, alebo si na vás kýchne a vy dostanete plnú dávku koronavírusu, ak je náhodou nakazená. Aj keď mám oblečenie, respirátor aj masku, kto mi však zaručí, že to bude stačiť,“ poznamenala lekárka, ktorá odoberala stery.

Odmena za značné riziko nakazenia bola “smiešna“

Premiér Igor Matovič najprv vyhlásil, že podľa neho prídu na testovanie zdravotníci dobrovoľne aj bez nároku na odmenu, ale aj tak dostanú odmenu 7 eur na hodinu a 20 eur príplatok za rizikovosť za každého pozitívneho pacienta. ,,Trochu smiešna odmena za to, že robíte takú zodpovednú prácu a vystavujete sa riziku, ale tak to je stále. Nie sme tu pre peniaze, ale aby sme pomohli hlavne ľuďom, aby to v pohode zvládli. Presne vieme, za čo nás premiér má, skončí korona a my opäť budeme nepotrební,“ smutne skonštatovala zdravotná sestra, ktorá sa zúčastnila plošného testovania a odoberala biologický materiál.

Od momentu spustenia webu somzodpovedny.sk sa do databázy začali dobrovoľne prihlasovať tisícky zdravotníkov, ktorí sa chceli zapojiť už aj do pilotného testovania. ,,Ja som sa prihlásila ešte pred tým, ako som vôbec vedela, že to bude vôbec platené. Zúčastnila som sa aj pilotného testovania na Orave, aj teraz prvého testovania. Ale tiež som zvedavá, koľko peňazí mi vôbec príde. Písali, že peniaze by mali prísť do mesiaca, ale asi to bude najskôr v auguste, keď vôbec. Ale je mi to jedno, ja som chcela pomôcť,” povedala študentka bakalárskeho ročníka z Trnavskej univerzity.

Prečítajte si tiež:
V rómskych lokalitách je v karanténe okolo 6000 ľudí

Lekárska komora sa mala postarať “len“ o 20-tisíc zdravotníkov

Dva dni pred spustením plošného testovania, 29. októbra, zorganizovala Slovenská lekárska komora brífing, na ktorom sa prezident lekárskej komory vyjadril, že na krízovom štábe, ktorý zasadal ohľadne plošného testovania, nemali záujem o diskusiu s Lekárskou komorou: ,,Vy sa starajte o to, aby tam prišlo 20-tisíc lekárov, to bola asi odborná diskusia,“ povedal Marian Kollár o rozhovore s Matovičom. ,,Ak som sa snažil vysvetliť niečo ohľadne testov a týchto vecí, tak som cítil, že je rozhodnuté a diskusia sa vôbec neviedla. Snažili sme sa testovanie odkloniť a hľadať iné riešenie,“ povedal Kollár.

Peniaze pre zdravotníkov z prvej vlny ešte neprišli

Odmeny pre zdravotníkov z prvej vlny ešte zdravotníkom nedorazili. Minister zdravotníctva na tlačovom brífingu povedal, že sú tam technické komplikácie pri posielaní peňazí, hlavne súkromným nemocniciam. ,,O prvých odmenách sa začalo hovoriť ešte v apríli. Bolo navrhnutých zhruba 70 miliónov pre zdravotníckych pracovníkov, teda 200 až 300 eur na zdravotníckeho pracovníka.”

 V Česku dostali za tri mesiace odmenu 1000 eur, každý mesiac – až tri mesiace, naviac. Posledné mesiace sa komunikuje, že už je to… už sa prevod poslal a vláda dnes (28.10 pozn. redakcie) schvaľovala odmeny zdravotníckych pracovníkov. Kocúrkovo je slabý výraz,“ povedal Kollár.

Zdravotníkom nakoniec sľuboval odmeny od 700 až do 1 100 eur

Slová prezidenta lekárskej komory zasiahli zdravotníkov a z databázy sa začali odhlasovať. Prihlásení zdravotníci tak nestačili, a preto premiér Igor Matovič zorganizoval tlačový brífing, kde reagoval na prezidenta lekárskej komory a prosil zdravotníkov, ktorí chceli pomôcť pri plošnom testovaní iba v jeden deň, aby odpracovali dva dni. „Nie je to asi fér z mojej strany, ale nevyhnutne vás potrebujeme, aby sme túto skúšku zvládli,“ povedal Matovič. Vyhlásil, že ak sa zdravotníci prihlásili len na jeden deň, ale nakoniec by pracovali oba dni, dostali by odmenu 500 eur.

Prečítajte si tiež:
COVID-19: Na Slovensku pribudlo 360 pozitívne testovaných ľudí. Najviac v týchto okresoch

Za dva dni by bez príplatku za pozitívne testovaných dostali 700 eur (sto eur za deň a 500 odmena). Ak by zdravotník odrobil len jeden deň a nemal by ani jedného pozitívneho pacienta, tak by zarobil sto eur za deň, ak však odpracoval dva dni, zarobil by 700 eur v prípade, že by nemal ani jedného pozitívneho. Ak pozitívneho budú mať napríklad 4 percentá pozitívnych testov. Tak si tam zdravotník zarobí 1 100 eur, informoval Matovič. ,,Ja neverím, že dostaneme nejakú odmenu, keď sme ešte nedostali ani peniaze z prvej vlny, som už z toho znechutená,“ povedala zdravotná sestra, ktorá sa tiež podieľala na testovaní. ,,Išla som hlavne preto, aby som pomohla kolegyniam, nie preto, že nám Matovič podhodil ako psom 500 eur, veď to bolo ako na tureckom trhu,“ uzavrela.

Platy sestier na Slovensku sú nízke

Od januára 2020 je základná zložka mzdy pre sestry a pôrodné asistentky bez certifikátu a špecializácie 901 eur brutto, čo je 702 eur v čistom. V Českej republike je to 1 133 eur v hrubom a v Rakúsku od 2 500 eur, avšak záleží od kvalifikácie. Je zaujímavé, ako rýchlo sa našli peniaze pre zdravotníkov.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií