fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Potápači našli na dne Veľkého jazera parný vlak: Spadol tam pred viac ako 100 rokmi

Máte tip? napíšte nám mailom

Vrak viac než storočnej lokomotívy.

V ľadových vodách najväčšieho jazera v Severnej Amerike leží niečo, čo by tam potápač bežne nehľadal – teda nie vrak lode, ale parného vlaku. Ako sa tam dostal?

Lovci vrakov z Minnesoty a Kanady našli stratenú parnú lokomotívu číslo 694, ktorá patrila Kanadskej pacifickej železnici. Ležala na dne Veľkého jazera, v hĺbke viac ako 72 metrov. Pred 108 rokmi, 19. júla roku 1910, tiahla za sebou nákladný vlak, keď náhle nabehla na hromadu balvanov na koľajisku. Tie sem dopadli po zosuve skaly. V dôsledku toho sa vlak vykoľajil a zrútil do jazera. Dvaja muži z posádky sa utopili, tretí sa snažil zachrániť ešte pred nárazom skokom z vlaku, ale dopadol nešťastne na koľaje a zabil sa.

Vrak potápači objavili pomocou diaľkovo ovládanej ponorky. Zistili, že vlak je už značne poškodený. “Je celkom rozbitý,” povedal operátor ponorky Tom Crossman, ktorý sa o stratený vlak začal zaujímať. “Bol tu taký sen, že ak by sa našiel, mohol by byť vytiahnutý a umiestnený do múzea. Ale vzhľadom k jeho značnému poškodeniu to asi nebude možné,” poznamenal.

Prečítajte si tiež:
Mobilné aplikácie, za ktoré sa platí súkromím. Určite máte nainštalovanú aspoň jednu z nich

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií