fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prehistorické žraloky boli iné ako dnešné, túlali sa po moriach a pochutnávali si na veľkých tvoroch

Megalodony žili odhadom pred 23 miliónmi až 2,6 miliónmi rokov.

Máte tip? napíšte nám mailom

19.8.2022 (Webnoviny.sk) – Dnešné žraloky majú so svojimi milióny rokov starými bratrancami iba veľmi málo spoločné. Najnovšia štúdia zistila, že obrovský žralok megalodon, ktorý sa pred miliónmi rokov pohyboval po svetových oceánoch, mohol zožrať tvora veľkosti kosatky na päť zahryznutí.

Megalodony žili odhadom pred 23 miliónmi až 2,6 miliónmi rokov. Vedci počas výskumu použili fosílne dôkazy na vytvorenie 3D modelu megalodona. Podľa štúdie v časopise Science Advances meral megalodon od nosa po chvost asi 16 metrov, čo je asi dvojnásobok až trojnásobok veľkosti dnešného žraloka modrého.

Megalodon mal obrovskú čeľusť, ktorá mu umožňovala kŕmiť sa veľkými tvormi. Každý zub mal veľkosť ľudskej päste a čeľusť dokázal roztvoriť na šírku až dvoch metrov. Vedci naznačujú, že akonáhle naplnil svoj masívny žalúdok, mohol sa túlať oceánmi celé mesiace.

Výskumníci vypočítali, že megalodon vážil okolo 70 ton, čo zodpovedá hmotnosti až desiatich slonov. Megalodon bol napriek tomu dobrý plavec. Bol rýchlejší ako dnešné žraloky a mohol ľahko migrovať cez viacero oceánov.

Prečítajte si tiež:
Tajomstvo lahodnej kávy hľadajte aj v kávovare

Viac k témam: oceány, Štúdia, Výskum, Žralok
Zdroj: Webnoviny.sk – Prehistorické žraloky boli iné ako dnešné, túlali sa po moriach a pochutnávali si na veľkých tvoroch © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií