fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako budú vyzerať nové nariadenia? Nezaočkovaní pôjdu do karantény a nastanú kontroly na hraniciach

V stredu by malo padnúť rozhodnutie aké opatrenia budú platiť na hraniciach a koľko dňová bude karanténa po príchode zo zahraničia.

Máte tip? napíšte nám mailom

Podľa slov štátneho tajomníka Martina Klusa sa už len dohadujú presné dni a odkedy budú nové nariadenia platné. Uviedol to pre TV Markíza.

Situácia na Slovensku okolo koronavírusu je priaznivá, avšak komplikácie spôsobuje šírenie delta mutácie koronavírusu. Tento variant ovplyvnil aj cestovanie počas dovolenkového obdobia. Podľa doterajších informácií by sa malo zmeniť nasledovné:

Zaočkovaní pri návrate na Slovensko bez obmedzení

Zaočkovaní budú môcť cestovať bez obmedzení po podaní druhej dávky vakcíny po 14 dňoch. Slobodu im má zabezpečiť jednotný digitálny COVID preukaz EÚ, ktorý zaočkovaným príde do e-mailu alebo si oň môžu požiadať na stránke. Pri návrate zaočkovaní nemusia byť v karanténe ani podstupovať PCR či antigénový test. Pri návrate na Slovensko bude naďalej potrebné vyplniť  formulár ehranica.  Ak vstupujete na územie Slovenskej republiky leteckou dopravou, je potrebné vyplniť elektronický formulár na vyhľadanie cestujúceho.

Pri cestovaní do zahraničia sa budeme musieť riadiť aktuálnymi nariadeniami danej krajiny, všetky aktuálne informácie pravidelne zverejňuje Ministerstvo zahraničných vecí. Najčastejšie je potrebné pred vstupom do európskych krajín vypĺňanie PLF formulára, ktorý má každá krajina svoj.

Prečítajte si tiež:
Kontroly na hraniciach sa zmierňujú. Na týchto miestach nebudú už vôbec

Nezaočkovaní pôjdu do karantény

Terajšia situácia umožnila nezaočkovaným využiť výnimku z karantény a to skrátiť si ju tým, že pri vstupe na Slovensko preukázali doklad o negatívnom 72-hodinovom RT-PCR teste alebo 24-hodinovom AG teste. Tiež si mohli urobiť test po príchode a tým skrátiť karanténu.

Po novom by mali ísť všetci neočkovaní do karantény. Vláda má rozhodnúť o tom, či to bude na 5 alebo 7 dní. Nariadenie bude platiť aj pri príchode z Česka a Chorvátska.

Kontroly na hraniciach

Na hraniciach by mali byť sprísnené kontroly. Zatiaľ nie je jasné, či sa bude kontrolovať každé auto alebo budú kontroly len náhodné.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tvnoviny
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií