fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Až polovica Slovákov nepovažuje za dôležité upozorniť starších blízkych na finančné podvody

Bez medzigeneračnej podpory sa môžu stať seniori ľahkou obeťou pre finančných podvodníkov.

Máte tip? napíšte nám mailom

29.10.2022 (Webnoviny.sk) – Podľa prieskumu Poštovej banky až 50 % respondentov nepokladá za dôležité svojich blízkych v staršom veku upozorňovať na finančné podvody a vzdelávať ich v tejto problematike.

Pritom skúsenosť s nejakým typom finančného podvodu malo podľa prieskumu už takmer 28 % starších respondentov. Odborníci však upozorňujú, že bez medzigeneračnej podpory sa môžu stať seniori ľahkou obeťou pre finančných podvodníkov.

Národná banka Slovenska poukazuje na to, že finančná gramotnosť Slovákov v kategórii nad 60 rokov sa rapídne zhoršuje s pribúdajúcim vekom. To má priamy vplyv aj na to, ako sa seniori dokážu vysporiadať s rizikom finančného podvodu.

Situácia je podľa vyjadrení Poštovej banky o to alarmujúcejšia, že podľa údajov Výskumného demografického centra bude v roku 2050 na Slovensku starších ako 60 rokov viac než tretina všetkých obyvateľov.

Dôvodov, prečo sa seniori stávajú obeťou podvodov, je hneď niekoľko. S pribúdajúcim vekom sa totiž podľa Poštovej banky zhoršujú kognitívne schopnosti, schopnosť správne vyhodnotiť situáciu a vo veľkej miere k tomu prispieva aj určitá dávka dôverčivosti a spoločenská izolácia. Efektívnym riešením tohto problému je prevencia a vzdelávanie.

Prečítajte si tiež:
Sulíkovi poslanci navrhujú dočasne znížiť sadzbu DPH na pohonné látky

Viac k témam: Finančná gramotnosť, Finančné podvody, Podvodníci, Prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Až polovica Slovákov nepovažuje za dôležité upozorniť starších blízkych na finančné podvody © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií