fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Biden podnikol rázne kroky na posilnenie ochrany pre prístup k interrupciám a antikoncepcii

Výkonné nariadenie zahŕňa opatrenia na zabezpečenie prístupu k medikamentóznej interrupcii.

Máte tip? napíšte nám mailom

8.7.2022 (Webnoviny.sk) – Americký prezident Joe Biden podpísal nariadenie na posilnenie ochrany pre prístup k interrupciám a antikoncepcii.

Stalo sa tak po tom, čo čelil tlaku z jeho Demokratickej strany, aby podnikol rázne kroky po tom, čo Najvyšší súd USA zrušil federálnu ochranu práva na interrupciu.

To umožňuje každému americkému štátu umelé prerušenie tehotenstva obmedziť alebo úplne zakázať. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Ochrana pred sankciami

Výkonné nariadenie zahŕňa opatrenia na zabezpečenie prístupu k medikamentóznemu prerušeniu tehotenstva.

Posilňuje tiež ochranu pred možnými sankciami, ktorým môžu čeliť ženy za cestu na interrupciu za hranice ich domovských štátov, chráni prístup k antikoncepcii a podniká kroky na ochranu súkromia pacientiek.

Na základe nariadenia musí minister zdravotníctva a sociálnych služieb Xavier Becerra do 30 dní predložiť správu o tomto úsilí.

Reprodukčné práva

Biden tvrdí, že jeho schopnosť zaviesť právo na umelé prerušenie tehotenstva je bez konania Kongresu obmedzená. Než sa tak stane, prezident sa podľa vyhlásenia Bieleho domu „zaviazal urobiť všetko, čo je v jeho silách, aby bránil reprodukčné práva a chránil prístup k bezpečným a legálnym interrupciám“.

Prečítajte si tiež:
Americký prezident Joe Biden mal pozitívny test na koronavírus, pociťuje len veľmi mierne príznaky

Okrem iného nariadil generálnemu prokurátorovi a právnemu zástupcovi Bieleho domu, aby zvolali súkromných pro bono právnikov a organizácie verejného záujmu, aby podporili právne zastupovanie pre tých, ktorí hľadajú alebo ponúkajú služby reprodukčného zdravia.

Od zvrátenia historického rozhodnutia súdu v prípade Roe v. Wade z roku 1973, ktoré dávalo celonárodné zákonné právo na interrupciu, pred dvomi týždňami najmenej deväť amerických štátov zaviedlo takmer úplný zákaz umelého prerušenia tehotenstva.

Viac k témam: interrupcie, Potrat, Potratová tabletka, Umelé prerušenie tehotenstva
Zdroj: Webnoviny.sk – Biden podnikol rázne kroky na posilnenie ochrany pre prístup k interrupciám a antikoncepcii © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií