Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bolesť hlavy už nie je problém!

Každý z vás už určite pocítil na vlastnej koži silnú bolesť hlavy . Viete, čo pomáha proti odstráneniu tejto nepríjemnej bolesti? Prinášame vám niekoľko rád, pomocou ktorých zistíte ako na to. Ako prvé, ide o jednoduché opláchnutie si tváre studenou vodou. Ak to nepomáha, tak jedna z alternatív je, priloženie si studeného obkladu na čelo. Avšak, to nie je všetko.

Čo predchádza bolesti hlavy?

Hlavnou príčinou bolesti hlavy je, že vzniká zápalom niekde v okolí mozgu. Tento zápal je spôsobený opuchom a prejavuje sa zvýšenou teplotou v jeho okolí. To vysvetľuje, že telo sa týmto spôsobom snaží zápal potlačiť. Ak aplikujeme niečo studené na našu tvár alebo čelo, teplotu umelo znížime, zmierni sa opuch, až dôjde k ústupu bolesti.

Na fyzike ste sa na stredných školách učili o spôsobe prenosu tepla.Teplo prechádza vždy z teplejšieho miesta do studenšieho. Nikdy nie naopak. Chlad nikdy neprechádza do tepla. Ak napríklad otvoríte chladničku a pocítite chlad, tak v skutočnosti to nie je chlad z chladničky, čo cítite, ale únik tepla z vášho tela do chladničky.

Podobne je to aj s obkladom na hlave. Nadbytočné teplo z hlavy prechádza do obkladu na hlave, prípadne do studenej vody na vašej tvári po oplachu. Po opláchnutí tváre vodou síce na krátku chvíľu pocítite výraznú úľavu, no akonáhle si tvar utriete uterákom, proces prenosu tepla ustane. Aj keď si na čelo dáte obklad, stále je v akcii len dotykový prenos tepelnej energie. A aj to len na čele, čo nemusí byť dostatočne veľká plocha pre dôsledný odvod tepla z celej vašej hlavy.

Namiesto studeného obkladu alebo len opláchnutia skúste niečo iné. Opláchnite si tvár vodou, no neutrite si ju hneď. Utrite si prípadne len oči ak je vám voda na tvári nepríjemná. Zvyšok vody nechajte na tvári sa postupne odparovať. Po odparení si tvár opláchnite znova v prípade, ak bolesť ešte neprešla alebo sa nezmiernila. Odparovanie pohlcuje a odvádza neporovnateľne viac tepla ako priamy dotyk. Preto aj napríklad voda v hrnci zovrie za pár minút, no na celkové odparenie by potrebovala možno aj niekoľko hodín.
Celý efekt odparovania vody z tváre môžete ešte viac umocniť napríklad tým, že si budete tvár ovievať vejárom alebo niečím podobným.
                                                                                                                                                                                                                Zdroj: articles.mercola.com
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií