fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bratislavskí sudcovia idú do väzby. Medzi nimi je aj Jankovská a Cviková

Päť z ôsmich osôb, obvinených z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti, ide do väzby.

Máte tip? napíšte nám mailom

Sú medzi nimi aj štyria bratislavskí sudcovia a bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská,  Denisa Cviková, (sudkyňa Okresného súdu Bratislava I), Eugen Palášthy (sudca Krajského súdu v Bratislave), a Richard Molnár (sudca Krajského súdu v Bratislave).

Rozhodol o tom v sobotu sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica. Obvinení sú z  brania úplatkov, korupcie, podplácania, ale aj zasahovania do nezávislosti súdu.

Miriam Repáková sa priznala

Miriam Repáková, bývalá kolegyňa sudcu Vladimíra Sklenku, sa priznala. ,,Obvinená Repáková sa pri výsluchu pred sudcom v celom rozsahu priznala k spáchaniu skutku a sudca tiež prihliadol na jej osobné pomery – matka dvoch maloletých detí, skutok spáchala pod nátlakom,“ vysvetlila rozhodnutie hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková.

Sudca Peter Pulman prepustil podnikateľa Ladislava Mojžiša a sudkyňu Zuzanu Maruniakovú.

Rozhodovanie trvalo celý deň

Rozhodovanie trvalo celý deň, skončilo krátko pred 21.00 hod. Zo súdu ako poslednú, asi hodinu po rozhodnutí, odviezli do väzby bývalú štátnu tajomníčku z dôvodu, aby nemohla na slobode ovplyvňovať svedkov. Dôvody preventívnej väzby, ktorú prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) takisto požadoval, neuznal. Podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR. Rovnako ju podala aj Monika Jankovská.
Rozhodnutie prijala absolútne v poriadku, rešpektuje rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie. Vypovedala, v intenciách jej výpovede pred políciou,” konštatoval pre médiá jej právny zástupca Peter Erdős.

Prečítajte si tiež:
Vláda zverejnila nahrávku, v ktorej mal Sulík klamať. Ten sa ospravedlnil

Sudcovia Eugen Palášthy a Richard Molnár sú väzobne stíhaní preto, aby neovplyvňovali svedkov na slobode a nemohli pokračovať v trestnej činnosti. Obaja podali sťažnosť voči uzneseniu. U Denisy Cvikovej uznal sudca dôvody kolúznej väzby, ale už nie dôvody preventívnej väzby, ktorú prokurátor navrhoval. Obvinená podala sťažnosť a rovnako prokurátor. Do väzby išiel aj advokát Miroslav Mojto.

Sudca ŠTS naopak nevyhovel ani jednému z dôvodov väzby, ktorú navrhoval prokurátor ÚŠP v prípade piatej sudkyne Zuzany  Maruniakovej a ani u podnikateľa Ladislava Mojžiš a u bývalej sudkyne Miriam R.
Sudca v prípade Zuzany Maruniakovej prihliadol na podriadenosť obvinenej iným osobám, ktoré na ňu tlačili, aby želaným spôsobom rozhodla a na to, že sa vzdala pred výsluchom funkcie sudcu ako aj na jej osobné pomery. Je osamelá matka deväťmesačného dieťaťa, psychicky na naviazaného jej osobu,” konštatovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková s tým, že prokurátor podal sťažnosť.

Tú podal aj v prípade nevzatia do väzby Ladislava Mojžiša. Uplynula dlhá doba od spáchania skutku v roku 2016 a nemá koho ovplyvňovať. Navyše je onkopacient, bezprostredne po operácii srdca. V prípade všetkých piatich sudcov Ústavný súd SR vo štvrtok (12. 3.) dal súhlas na vzatie do väzby z celkovo 13 sudcov, ktorých v stredu (11. 3.) zadržala polícia.

Prečítajte si tiež:
Novým americkým prezidentom bude Donald Trump. V niektorých štátoch rozhodli desatiny

Akciu vykonávala Národná kriminálna agentúra, ktorá ich vyšetruje v korupčnej kauze. Tá súvisí so správami, ktoré polícia našla v telefóne podnikateľa Mariana Kočnera, v súčasnosti obžalovaného z iných trestných činov.

Marian Kočner mal komunikovať s viacerými bratislavskými sudcami

Cez aplikáciu Threema mal Marian Kočner komunikovať s viacerými bratislavskými sudcami, z ktorých viacerých v stredu obvinili z trestných činov korupcie, marenia spravodlivosti a zasahovania do nezávislosti súdu.

Zmenky TV Markíza

Monika Jankovská je bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer-SD-  Tá mala pre Mariana Kočnera ovplyvňovať rozhodovanie sudkýň Zuzany Maruniakovej, Denisy Cvikovej a Andrey Haitovej (sestra Jankovskej a sudkyňa Krajského súdu v Bratislave) v civilnom spore o zmenky TV Markíza.

Za falšovanie týchto zmeniek je Marian Kočner ešte stále neprávoplatne odsúdený na 19-ročný trest odňatia slobody. V kauze vraždy novinára Jána Kuciaka je Marian Kočner obžalovaný.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr dennikn
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií