fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Calzona sa oficiálne ujal kormidla slovenskej reprezentácie, Taliana do funkcie odporučil Hamšík (video)

Šéf zväzu poznamenal, že Calzona už v priebehu júla pracoval pre SFZ, no spečatenie kontraktu sa natiahlo, keďže bolo potrebné vyriešiť viaceré právne a daňové otázky.

Máte tip? napíšte nám mailom

2.9.2022 (Webnoviny.sk) – Slovenský futbalový zväz (SFZ) v piatok oficiálne uviedol do funkcie nového trénera slovenskej reprezentácie Francesca Calzonu.

Ako v úvode tlačovej konferencie povedal prezident zväzu Ján Kováčik, kontrakt znie od 19. augusta 2022 do 31. decembra budúceho roka s tým, že v prípade postupu na majstrovstvá Európy v roku 2024 bude zmluva automaticky predĺžená i na kontinentálny šampionát.

Zväz spečatil spoluprácu s Calozonom

Kováčik priznal, že odporúčanie na talianskeho odborníka dostal od dlhoročnej opory reprezentácie Mareka Hamšíka, ktorý počas väčšiny hráčskej kariéry pôsobil na Apeninskom polostrove a s Calzonom spolupracoval v SSC Neapol.

„Ešte 8. júna som dostal zvukovú správu od Mareka Hamšíka, ktorý povedal svoj osobný názor, ze by sme sa mali vybrať cestou zahraničného trénera. Po návrate z Azerbajdžanu a Kazachstanu sme sa spolu s Karolom Belaníkom stretli s Marekom a začali rozvíjať túto myšlienku. Potom 28. júna sme sa stretli s Calzonom, kde sme si povedali, že si túto spoluprácu vieme predstaviť,“ dodal Kováčik.

Šéf zväzu poznamenal, že Calzona už v priebehu júla pracoval pre SFZ, no spečatenie kontraktu sa natiahlo, keďže bolo potrebné vyriešiť viaceré právne a daňové otázky.

Prečítajte si tiež:
Stanislav Varga už nie je trénerom nováčika Fortuna ligy z Banskej Bystrice, nahradil ho Michal Ščasný

„Štruktúra kontraktu je náročnejšia ako pri domácich tréneroch alebo tréneroch z Česka. Calzona nebude mať domicil na Slovensku a museli sme vyjasniť, ktoré financie bude zdaňovať na Slovensku a ktoré v Taliansku,“ vysvetlil Kováčik.

Slovensko má veľký potenciál

Neprezradil, koľko bude reprezentačný tréner mesačne poberať, no dodal, že „celkové náklady na šesť ľudí, vrátane trénera Calzonu, budú 67-tisíc eur“.

Samotný Calzona považuje za česť, že zasadne na lavičku slovenského národného mužstva. „Myslím si, že táto krajina má potenciál na pôsobenie vo veľkom futbale. Som veľmi motivovaný. Pre mňa je to dôležitá pozícia. Chcem robiť veľké a dobré veci i zmeny, ktoré potrebujeme. Okamžite som bol rozhodnutý, že chcem byť trénerom Slovenska,“ podotkol 53-ročný kouč, ktorý doteraz pracoval na klubovej úrovni iba v Taliansku.

Okrem klubu SSC Neapol bol asistentom trénera aj v Cagliari, Empoli, Sorrente, Alessandrii a Perugii. Vo viacerých kluboch pracoval pod hlavným koučom Mauriziom Sarrim, ktorý aktuálne vedie Lazio Rím.

Nástup v neľahkých časoch

Ku kormidlu slovenského mužstva prichádza v čase, keď medzi slovenskou verejnosťou nepanuje veľká spokojnosť s predvádzanou hrou a výsledkami. Uvedomuje si, že ako zahraničný tréner bude ostro sledovaný.

Prečítajte si tiež:
Prezident FC Valencia sa mal vyhrážať smrťou hráčovi Solerovi, zástupcovia klubu to považujú za štvavú kampaň

„Viem, že to nie je radostné obdobie pre slovenský futbal, ale chcem zlepšiť situáciu národného tímu, zapojiť hráčov tak, aby si uvedomili, že reprezentujú vlastnú krajinu. Budem tvrdý a budem vyžadovať disciplínu a dobré správanie. Chcem, aby hráči počas zrazov nemysleli na svoje kluby, ale sústredili sa na reprezentáciu. Kľúčová bude spolupráca, nechcem vystupovať ako generál vo vojne. Budem klásť dôraz na zodpovednosť a disciplínu hráčov,“ povedal Calzona. Na margo potenciálu reprezentačného A-mužstva poznamenal, že bude stavať na mladých i skúsenejších hráčoch.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Tréner
Zdroj: Webnoviny.sk – Calzona sa oficiálne ujal kormidla slovenskej reprezentácie, Taliana do funkcie odporučil Hamšík (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií