fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Mimovládky doručili do parlamentu petíciu za zmenu paragrafu 363, nepozdáva sa im rušenie obvinení zo strany Žilinku

Pod výzvu na zmenu paragrafu 363 Trestného poriadku mimovládne organizácie vyzbierali takmer 25-tisíc podpisov.

Máte tip? napíšte nám mailom

27.9.2022 (Webnoviny.sk) – Zástupcovia mimovládnych organizácii doručili do Národnej rady SR verejnú výzvu na zmenu paragrafu 363 Trestného poriadku. Ako v tejto súvislosti informovali, pod výzvu sa im podarilo vyzbierať 25-tisíc podpisov. Predmetný paragraf by podľa organizácii nemal pomáhať obvineným unikať pred súdom.

Právomoci generálneho prokurátora

Návrhy na zmenu paragrafu 363 z dielne poslancov minulý týždeň v parlamente neuspeli. „Poslanci, ktorí v parlamente hlasovali proti jednému návrhu a pri druhom zvolili obštrukciu, ignorujú nielen vlastný sľub z programového vyhlásenia vlády, ale aj názor 25-tisíc občanov, ktorí podpísali našu výzvu,” uviedla riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

Ak sa súčasná menšinová vláda chce podľa nej naďalej nazývať protikorupčnou, musí o tom presvedčiť verejnosť.

Podľa výkonnej riaditeľky organizácie Via Iuris Kataríny Batkovej súčasné znenie paragrafu dáva generálnemu prokurátorovi príliš širokú a silnú právomoc zasiahnuť do akéhokoľvek trestného stíhania ešte pred tým, ako sa dostane na súd.

Netransparentné narábanie s 363-kou

„Generálny prokurátor používa paragraf 363 netransparentne a nepredvídateľne,” skonštatovala a tým, že okrem zmeny paragrafu je potrebné zúžiť aj právomoci generálneho prokurátora pri jeho používaní.

Prečítajte si tiež:
Kollárovo hnutie Sme rodina malo platiť dezinformačným webom desaťtisíce eur

„Dôvodom pre zrušenie právoplatného rozhodnutia generálnym prokurátorom by malo byť iba podstatné pochybenie, ktoré mohlo ovplyvniť rozhodnutie vo veci,“ dodala Batková.

Paragraf 363 Trestného poriadku umožňuje generálnemu prokurátorovi zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta v prípravnom konaní, ak ním bol porušený zákon.

Viac k témam: Paragraf 363 Trestného poriadku, Petícia, Výzva
Zdroj: Webnoviny.sk – Mimovládky doručili do parlamentu petíciu za zmenu paragrafu 363, nepozdáva sa im rušenie obvinení zo strany Žilinku © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií