fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Česko sa stáva červenou krajinou! Bude potrebný negatívny test alebo karanténa

Od piatka 18. septembra bude Česká republika zaradená na zoznam červených rizikových krajín, informuje o tom tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

Máte tip? napíšte nám mailom

Pre ľudí prichádzajúcich z Česka na Slovensko je potrebné preukázať sa negatívnym testom na koronavírus, ktorý nebude starší ako 72 hodín, alebo absolvovať domácu karanténu a na piaty deň podstúpiť test.

,,Ktokoľvek sa vráti z územia Česka s výnimkou pendlerov do 30 km od najbližšieho hraničného priechodu, študentov, pedagógov, výskumníkov, zdravotníkov, poľnohospodárov, sociálnych pracovníkov, pracovníkov v kritickej infraštruktúre, niektorých športovcov a umelcov (vraciame sa k výnimkám z jari – presnejšie budú definované v uznesení ÚVZ) musí prísť buď s negatívnym testom nie starším ako 72 h., alebo prostredníctvom formuláru e-hranica nastúpiť do 5 dňovej domácej karantény a následne byť testovaný. Toto sa bude kontrolovať prostredníctvom námatkových kontrol, aj tzv. “trackovania” mobilných telefónov. Do platnosti to vstúpi OD PIATKA 18. septembra 2020.“

Rakúsko a Maďarsko

Rakúsko a Maďarsko zatiaľ zostávajú v zelenej kategórii. V ich prípade ale hrozí prepnutie do červenej v zásade kedykoľvek, preto už dnes odporúča Martin Klus zvážiť cestovanie a necestovať do konkrétnych vytipovaných regiónov, ktoré čoskoro nájdete na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

,,Medzi bezpečné krajiny patrí Švédsko, Bulharsko a Kanadu. V čakacom režime na takéto preradenie zostávajú Belgicko, Holandsko a Portugalsko, o ktorých dnes bola taktiež diskusia“, opísal Klus.

Prečítajte si tiež:
Vakcína proti koronavírusu COVID-19: Vedci testujú liečivá na Ebolu aj antimalariká

Ohľadom sprísnenia pravidiel pre Ukrajinu prebehla dnes intenzívna diskusia, ktorú vzhľadom na karanténne kapacity resp. perspektívu nákupu tzv. antigénového rýchlotestu nebolo možné ukončiť už dnes. Vznikne pracovná skupina v tejto veci a rozhodne sa v najbližších hodinách.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj facebook mzv
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií