Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Chopok po zime vyčistili od odpadu dobrovoľníci z troch krajín

Severnú a južnú stranu obľúbeného turistického cieľa v Nízkych Tatrách vyčistili od odpadu po zimnej sezóne dobrovoľníci zo Slovenska, Česka a Poľka.

6.5.2024 (SITA.sk) – Severnú a južnú stranu obľúbeného turistického cieľa v Nízkych Tatrách vyčistili od odpadu po zimnej sezóne dobrovoľníci zo Slovenska, Česka a Poľka. Podujatie Zelený Chopok má už trinásťročnú tradíciu, to tohtoročné spolu premiérovo zorganizovali horské stredisko Jasná, obec Demänovská Dolina a Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV.

Stredisko Jasná je počas roka cieľom tisícok turistov, v piatok 3. mája tam pricestovalo 261 dobrovoľníkov, no neprišli sa lyžovať, relaxovať ani užívať si turistiku. Prilákalo ich podujatie Zelený Chopok, ktoré, ako už naznačuje aj jeho názov, má ekologické poslanie. Po zimnej sezóne spolu vyzbierali odpad na oboch stranách tretieho najvyššieho vrchu v Nízkych Tatrách. Na podujatie sa dopredu prihlásili prostredníctvom webovej stránky a o účasť bol výnimočný záujem. Registráciu sme museli uzavrieť už po troch dňoch, pretože sme naplnili kapacity na severnej aj južnej strane Chopku. Sme radi, že aj napriek presunu podujatia na nový termín ľudia prišli a pomohli nám po sezóne urobiť poriadok nielen v stredisku, ale aj v okolí Vrbického plesa či na okolitých chodníkoch a zjazdovkách,“ informoval riaditeľ strediska Jiří Trumpeš.

Organizátorov potešilo, že odpadu bolo tento rok menej. Napriek tomu dobrovoľníci naplnili desiatky vriec toho, čo do prírody vonkoncom nepatrí. Zvyšky bobov, blatníkov, odpad zo sladkostí, zvyšky plastových fliaš aj krabičiek od cigariet,“ vymenoval pestrú škálu odpadu starosta obce Demänovská Dolina Richard Bros. Sneh podľa neho poodkrýval zimné prehrešky, ktoré už vďaka spoločnej aktivite neznečisťujú prírodu.

Odmenou okrem dobrého pocitu z prospešnej činnosti a pohybu na čerstvom vzduchu bol pre všetkých účastníkov aj chutný obed a jednodňový lístok na lyžovačku v budúcej lyžiarskej sezóne. Našu spoločnú ekologickú aktivitu vnímame aj ako súčasť príprav Liptova na letnú sezónu. Veríme, že bude úspešná a región Liptov bude vďaka krásnej, čistejšej prírode aj pestrej ponuke atrakcií opäť obľúbenou voľbou pre dovolenkárov zo Slovenska aj zahraničia,“ doplnila Darina Bartková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV.

Doterajších 13. ročníkov podujatia Zelený Chopok pomohlo zbaviť prírodu vriec odpadu, ale v spolupráci s urbármi vysadiť aj tisícky nových stromov. Podujatie Zelený Chopok je venované prírode a ľuďom, ktorí chcú urobiť niečo pre životné prostredie, má svojich nasledovníkov aj v ďalších rezortoch prevádzkovaných spoločnosťou TMR. Zelený Ještěd a Zelený Špindl v Českej republike ako aj Zelený Szczyrk v Poľsku pomáhajú strediskám upratať chodníky a zjazdovky po zime a pripraviť ich na letnú sezónu.

Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV spolufinancuje ekologickú akciu Zelený Chopok aj z dotácie Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky vo výške 3-tisíc eur.

Informačný servis

Viac k témam: Chopok, Liptov, PR
Zdroj: SITA.sk – Chopok po zime vyčistili od odpadu dobrovoľníci z troch krajín © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií