fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nazreli sme do brány smrti? Toto je prvý záber čiernej diery v dejinách

Všetky predošlé vyobrazenia čiernych dier boli iba umeleckými predstavami alebo ilustráciami.

„Je to pocit, ktorý by som prirovnal k nazeraniu do brán smrti,” hovorí Heino Falcke, vedec z Holandska a jeden z lídrov projektu, pre časopis Science.

Celý proces vysielalo naživo niekoľko staníc aj na Youtube.

K historicky prvému záberu čiernej diery bola potrebná komunikácia medzi najlepšími rádioteleskopmi na svete, inovatívne algoritmy či celkový pokrok v oblasti technológií, zhodujú sa vedci. Do projektu sa zapojilo vyše 200 výskumníkov z celého sveta.

Supermasívna čierna diera sa nachádza v súhvezdí Panny, má hmotnosť na úrovni 6,5 miliárd našich sĺnk a od Zeme je vzdialená 55 miliónov svetelných rokov. A stále ukrýva mnoho tajomstiev.

Čierna diera je akási forma konečného štádia hviezdy, vesmírny objekt, ktorý má také silné gravitačné pole, že z neho neunikne žiadny objekt, ani svetlo. Preto je fotka len tieň horizontu udalostí, ktorý vrhá vo svojej blízkosti, píše Science.

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií