fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nazreli sme do brány smrti? Toto je prvý záber čiernej diery v dejinách

Máte tip? napíšte nám mailom

Všetky predošlé vyobrazenia čiernych dier boli iba umeleckými predstavami alebo ilustráciami.

„Je to pocit, ktorý by som prirovnal k nazeraniu do brán smrti,” hovorí Heino Falcke, vedec z Holandska a jeden z lídrov projektu, pre časopis Science.

Celý proces vysielalo naživo niekoľko staníc aj na Youtube.

K historicky prvému záberu čiernej diery bola potrebná komunikácia medzi najlepšími rádioteleskopmi na svete, inovatívne algoritmy či celkový pokrok v oblasti technológií, zhodujú sa vedci. Do projektu sa zapojilo vyše 200 výskumníkov z celého sveta.

Supermasívna čierna diera sa nachádza v súhvezdí Panny, má hmotnosť na úrovni 6,5 miliárd našich sĺnk a od Zeme je vzdialená 55 miliónov svetelných rokov. A stále ukrýva mnoho tajomstiev.

Čierna diera je akási forma konečného štádia hviezdy, vesmírny objekt, ktorý má také silné gravitačné pole, že z neho neunikne žiadny objekt, ani svetlo. Preto je fotka len tieň horizontu udalostí, ktorý vrhá vo svojej blízkosti, píše Science.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií