fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tajomstvá vesmíru: Mliečna dráha sa má zraziť s novou galaxiou. Prežije?

Máte tip? napíšte nám mailom

Mnohokrát sa ľudstvo zamýšľalo nad nekonečnosťou vesmíru, ktorý v sebe skrýva tajomstvá a nádherné hviezdne úkazy. Jedným z nich je Mliečna dráha. Čo sa s ňou stane v budúcnosti?

Mliečna dráha:

Keďže veľkosť Mliečnej dráhy siaha do obrovských rozmerov, mohli by sme si myslieť, že ju nikdy nič nemôže zničiť. Iba ak by jej dráhu prerušila iná galaxia. Vo všeobecnosti sa galaxie od seba nachádzajú vo vzdialenosti až niekoľkých svetelných rokov. Sila vesmíru ale môže ich dráhy spojiť, čím sa niektoré hviezdy môžu zraziť a postupne od seba odtrhnúť.

Galaxie, ktoré sa nachádzajú v obrovskej vzdialenosti sa môžu v budúcnosti spojiť.
Galaxie, ktoré sa nachádzajú v obrovskej vzdialenosti sa môžu v budúcnosti spojiť. Zdroj: pixabay.com

Zrážka Mliečnej dráhy s novou galaxiou

Ohľadom našej galaxie sa objavila nová štúdia, ktorá tvrdí, že sa zrazí s novou galaxiou v rozmedzí od jedného až do štyroch miliárd rokov. Nová galaxia s názvom Veľký Magellanický oblak je ťažšia, ako si odborníci pôvodne mysleli. Astrofyzik Marius Cautun so svojím tímom ju podrobili pozorovaniu a zistili, že v priebehu niekoľkých stoviek rokov bude nasmerovaná rovno do našej galaxie.

Cautun tvrdí, že pravdepodobnosť tohto javu je viac ako 93 percent. I keď naša galaxia by údajne prežila, niektoré hviezdy by sa odklonili od svojej pôvodnej dráhy. Ak by sa Mliečna dráha zrazila s novou galaxiou, vypuklo by šialenstvo v podobe čiernej diery. Nárazom by vznikol kozmický plyn, ktorý by v čiernej diere prebudil nebezpečnú erupciu.

Prečítajte si tiež:
Len som ukázal nôž a dúfal, že niekto zavolá políciu. Stúpa kriminalita seniorov pre nízky dôchodok?
Čierna diera má pokojnú dobu a vulkanickú. Zrážka s novou galaxiou môže v tomto prípade prebudiť nebezpečnú erupciu.
Čierna diera má pokojné a vulkanické obdobie. Zrážka s novou galaxiou môže v tomto prípade prebudiť nebezpečnú erupciu. Zdroj: pixabay.com

A čo bude so životom na Zemi?

Zraz Mliečnej cesty a novej galaxie môže spôsobiť, že medzi odklonenými hviezdami zo svojej dráhy bude i Slnko. V tomto prípade by Zem ochladla a stratila by sa tu akákoľvek voda, ktorá je pre život ešte stále nenahraditeľná. Ak by ľudstvo našlo spôsob, ako prežiť, v tom čase by pri zlúčení galaxie uvidela nočnú oblohu v oveľa tmavšej farbe, ako je v súčasnosti. Tiež by bolo ťažšie vycestovať na akúkoľvek hviezdu. Astrológovia predpokladajú, že Mliečna cesta – tak, ako ju dnes poznáme – by skôr zanikla, ako prežila.

V budúcnosti sa pravdepodobne Slnko odkloní od našej planéty, čím sa stratí voda aj život.
V budúcnosti sa pravdepodobne Slnko odkloní od našej planéty, čím sa stratí voda aj život. Zdroj: pixabay.com

Zdroj: theatlantic.com

Zdroj titulnej fotky: instagram.com/thisisslovakia, Daniel Faix

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií