fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

COOP Jednota zálohuje v 1 100 predajniach, od začiatku roka vyzbierala 27 miliónov kusov zálohovaných obalov

Zálohovanie plastových fliaš a plechoviek je na Slovensku povinné 150 dní. Legislatívna povinnosť sa týka predajní nad 300 m2, čo v COOP Jednote predstavuje 321 predajní.

Máte tip? napíšte nám mailom

6.6.2022 (Webnoviny.sk) – Zálohovanie plastových fliaš a plechoviek je na Slovensku povinné 150 dní. Legislatívna povinnosť sa týka predajní nad 300 m2, čo v COOP Jednote predstavuje 321 predajní. Najväčšia slovenská maloobchodná sieť sa ako spoločensky zodpovedný reťazec zapojila do zálohového systému aj dobrovoľne prostredníctvom takmer 800 predajní. Celkovo zriadila takmer 1 100 odberných miest, čo je takmer polovica zo všetkých odberných miest na Slovensku.

Naše predajne sú na vidieku často jedinou možnosťou, ako si zabezpečiť potraviny, preto sme spotrebiteľom vyšli v ústrety aj v oblasti zálohovania a pre našich zákazníkov zriadili odberné miesta aj v malých predajniach, kde nám zákon túto povinnosť neukladal. V mnohých obciach sú naše predajne jedinou možnosťou pre obyvateľov, kde môžu vrátiť prázdne fľaše a plechovky,” uviedol Ján Bilinský, predseda predstavenstva COOP Jednoty Slovensko a dodal: “Zálohovanie predstavuje obrovský nápor na náš personál, preto by som sa chcel našim kolegom v predajniach poďakovať, že popri každodennej náročnej práci na predajni zvládli aj nové pracovné činnosti a postupy a denne tak prispievajú k tomu, aby sa Slovensko stalo čistejšou krajinou.”

Vo väčšine predajní COOP Jednoty je odber zálohovaných obalov riešený automatizovane cez zálohomat, v menších predajniach sa zákazníci môžu stretnúť s ručným zberom. Najviac automatizovaných zálohomatov je v Nitrianskom kraji, následne v Žilinskom, v Trnavskom a v Banskobystrickom kraji. Ručný zber je aktuálne spustený na 287 odberných miestach v sieti COOP Jednota. Využívajú ho len menšie prevádzky, ktoré sa do zálohovania zapojili dobrovoľne. V nasledujúcich mesiacoch pribudnú ďalšie predajne, ktoré sa aktuálne pripravujú na zálohovanie a budú musieť prejsť schvaľovacím procesom Správcu zálohového systému.

Prečítajte si tiež:
Miroslav Kollár zo Spolu je naklonený spolupráci s PS, za prioritu považuje komunálne a regionálne voľby

Za prvých päť mesiacov od spustenia povinného zálohovania na Slovensku COOP Jednota vyzbierala 27 miliónov kusov obalov. “Od januárových vyzbieraných 100 tisíc kusov a dvoch miliónov vo februári až po májových 12 miliónov kusov ide o skokovitý nárast,” pokračoval Ján Bilinský. “Uplynulé mesiace nám priniesli množstvo skúseností, zároveň sme museli operatívne riešiť vzniknuté problémy, ktoré z novej legislatívnej povinnosti vyplynuli, ako napríklad  meškajúci spotrebný materiál, zaškolenie personálu, nastavenie RVM zariadení a iné. Zákazníci si postupne zvykli, ktoré obaly a ako sa zálohujú, stále sa ale dopytujú, kde môžu zálohované obaly vrátiť, kedy dostanú zálohu naspäť a či si môžu kupón uplatniť na inom odbernom mieste, ako tam, kde im bol vydaný.”

Vzhľadom na to, že prechodné obdobie k predaju “nezálohovaných” obalov končí k 30. 6. 2022, nadchádzajúce obdobie preverí zálohový systém v plnej prevádzke. “Na odberných miestach sú naši ľudia vystavení záťaži nielen z pohľadu manipulácie s RVM zariadeniami  a odobratými obalmi,  ale aj z pohľadu náročnosti na hygienu zálohomatov a okolia. Sme radi, že si zákazníci na zálohovanie postupne zvykli, avšak s blížiacim sa letným obdobím a očakávaným nárastom predaja plastových fliaš a plechoviek apelujeme na Správcu zálohového systému, aby bola v čo najkratšom čase posilnená logistika a doriešené softwareové prepojenia na systém Správcu. Predišli by sme tak hromadeniu vriec s vykúpenými obalmi, čo má okrem iného výrazný vplyv na naše finančné toky,” uzavrel Ján Bilinský, predseda predstavenstva COOP Jednoty Slovensko.

Prečítajte si tiež:
Povedzte osamelým mamám a otcom, že to zvládnu. BILLA ľuďom vyhlasuje Puzzle výzvu na podporu jednorodičov

Všetky dostupné informácie ako aj mapu predajní COOP Jednoty, ktoré odoberajú zálohové obaly sú na webovej stránke www.jednotne-ekologicky.sk

Informačný servis

Viac k témam: PR, zálohované obaly, Zálohovanie, Zálohovanie PET fliaš a plechoviek
Zdroj: Webnoviny.sk – COOP Jednota zálohuje v 1 100 predajniach, od začiatku roka vyzbierala 27 miliónov kusov zálohovaných obalov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií