fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ekodukty sú populárne po celom svete, Slovensko však na ne kašle

Máte tip? napíšte nám mailom

Pokiaľ bude existovať lesná zver a cesty pre autá, bude dochádzať ku krvavým smrteľným masakrám, pri ktorých zvieratá umrú. Cesty sú totiž nebezpečnými prekážkami pre všetky druhy voľne žijúcich zvierat. Po celom svete preto plánovači miestnej infraštruktúry čoraz častejšie navrhujú prírodné priechody, ekodukty pre lesnú zver, ktoré vedú ponad cestu. Slovensko je na tom v počte priechodov žalostne.   

Priechody pre zvieratá alebo ekodukty sú populárne po celej Európe, počínajúc Francúzskom, ktoré s týmto nápadom prišlo už v 50. rokoch 20. storočia. Sú navrhnuté tak, aby pomáhali zvieratám bezpečne prejsť rušnými cestami či diaľnicami. Inžinieri sa ich snažia zakomponovať do prírody, aby tak zvýšili pravdepodobnosť, že ich zvieratá budú využívať. Na Slovensku to tak však nie je.

Tri priechody pre lesnú zver nestačia

Slovensko v súčasnosti zaostáva za trendom prírodných priechodov pre zver. V celej krajine sú iba tri, ochranári tvrdia, že to nestačí. Vybudované sú na úseku diaľnice D1 pri obci Jánovce, úsek Važec – Mengusovce, a úseku diaľnice D2 pri obci Moravský Svätý Ján. Národná diaľničná spoločnosť pritom uviedla, že priechod pri Moravskom Svätom Jáne zver skutočne využíva.

Prečítajte si tiež:
Žena porodila v 11. týždni tehotenstva! Fotku svojho bábätka zverejnila na internete, aby varovala všetky ženy

„Prírodné priechody v mnohých štátoch patria k štandardnej výstavbe diaľnic. Na počet kilometrov diaľnic a stavu prírody ich má Slovensko žalostne málo,“ skonštatoval Dušan Valachovič z Chránenej krajinnej oblasti Záhorie.

Slovensko zúfalo potrebuje prírodné prechody pre lesnú zver

Rok 2018 bol v zrážkach so zverou rekordný

Pokiaľ štáty zainvestujú do týchto nadjazdov pre zvieratá, zníži sa počet zrážok s divou zverou. Nielenže ľudia ušetria za napáchané škody, ale aj ochránia zvieratá. Poisťovňa Allianz-SP za prvých deväť mesiacov minulého roku evidovala 2 132 zrážok áut so zverou, ktoré spôsobili škodu vo výške 3,74 milióna eur.

Rekordný bol rok 2018, keď poisťovňa zaznamenala 3 083 takýchto zrážok, pri ktorých sa škoda vyšplhala na závratnú sumu takmer 5,4 milióna eur. „Išlo o rekordný počet aj rekordnú výšku nákladov,“ uviedol Milan Rajec, riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí v poisťovni Allianz. V Amerike kvôli zrážkam so zverou zomrie ročne asi 200 ľudí.

Vysoké náklady

Robert Ament, americký programový manažér cestnej ekológie, tvrdí, že vďaka prírodným priechodom pre zver by sa dalo zabrániť 85 až 95 percentám zrážok. „Tieto kolízie sú navyše drahé, účtujú sa poplatky za opravu vozidiel, odtiahnutie, odstránenie zvieracích tiel či ošetrenie zranení,“ uviedol Ament.

Prečítajte si tiež:
Neznášate farebné tetovania so vzorom kvetov? Tieto umelecké výtvory zmenia váš názor

Na Slovensku je situácia trochu iná. Iba málokedy dochádza k smrteľnému ohrozeniu vodičov či spolujazdcov. „Vodiči nám po zrážke so zverou najčastejšie hlásia rozbité predné sklá, preliačiny a pokrčené kapoty a pri vážnejších zrážkach sú to aj menšie či väčšie zranenia vodiča alebo pasažierov,“ prezradila hovorkyňa Allianz-SP Lucia Muthová.

Tento rozdiel je pravdepodobne zapríčinený druhom zvierat, ktoré sa na ceste môžu objaviť. Kým v Amerike sú to medvede, jelene, americké bizóny, soby či losy, na Slovensku ide predovšetkým o vysokú zver či diviaky.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií