fbpx
Medvede sa chystajú na hibernáciu. Ktoré zvieratá v zime spia tiež?

Medvede sa chystajú na hibernáciu. Ktoré zvieratá v zime spia tiež?

Nepriaznivé poveternostné podmienky a s tým súvisiaci nedostatok potravy núti zvieratá časť zimy prespať. Ich teplota sa zníži, telo čerpá zo zásob a dokonca si  vytvára obranyschopné látky. Ak hrozí smrť, telo sa z hibernácie preberie.

1. Čmeliaky a včely

Tento lietajúci hmyz zabezpečuje život na planéte. Nečudo, že si potom musí aj poriadne oddýchnuť. Bohužiaľ, kolobeh života včiel či čmeliakov je krátky. V zime je totiž väčšina mŕtva. Hibernujú iba kráľovné, ktoré na jar privedú na svet robotnice, trúdov a nové budúce kráľovné. A takto sa kolobeh opakuje neustále.

via GIPHY

2. Ježkovia

Pichľaví hmyzožravci trávia celú aktívnu sezónu tým, aby pribrali. Dôvodom je, že väčšinu roka prespia, a tak potrebujú dostatok tuku, ktorý sa im počas tohto obdobia odbúra. Ježkovia spia naozaj tvrdo a ich telesná teplota sa vie prispôsobiť tej vonkajšej.

via GIPHY

3. Veveričky

To či veveričky hibernujú je otázka do diskusie. Tie, ktoré stretávame bežne napríklad aj mestách sa zimnému spánku vyhýbajú. Existujú však druhy žijúce pod zemou, ktoré spia od októbra až do mája.

via GIPHY

4. Netopiere

Malí Batmani hibernujú v rôzne dlhých cykloch od pár hodín až po niekoľko mesiacov. Taktiež sú schopní prispôsobiť svoju telesnú teplotu tej vonkajšej. Medzi jednotlivými hibernáciami sa tieto cicavce snažia získať čo najviac potravy.

via GIPHY

5. Korytnačky

Obojživelníky žijúce v teplom podnebí síce nehybernujú, no ak je von príliš teplo, zahrabú sa do zeme. Podobne reagujú ich suchozemské kamošky na zimu.

via GIPHY

6. Lelek Spáč

Už z názvu tohto operenca je jasné, že si rád v zime schrupne. Narozdiel od ostatných vtákov, ktoré zmenu ročného obdobia riešia odletom, Spáč sa ukryje pod kameň alebo kus dreva, kde strávi v stave hibernácie približne sto dní.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Tieto zvieratká nemali ľahký osud, no aj napriek handicapu dnes žijú šťastne...

via GIPHY

7. Hady

Tieto plazy hibernujú hromadne, čo vyzerá aj znie ohavne.

via GIPHY

8. Svište lesné

Aj keď majú pomerne hrubý kožuch, v brlohoch prespia viac než polovicu roka. Svoju telesnú teplotu dokážu v zime znížiť až o tri stupne.

via GIPHY

Google+ Linkedin