fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

EÚ ohlásila spoločný nákup vojenského arzenálu za 500 miliónov eur, ide o reakciu na ruskú agresiu na Ukrajine

Cieľom dočasného nástroja je doplniť zásoby po tom, ako členské štáty pre ruskú agresiu poskytli vojenský materiál Ukrajine.

Máte tip? napíšte nám mailom

19.7.2022 (Webnoviny.sk) – Európska komisia (EK) v utorok predložila návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady na posilnenie európskeho obranného priemyslu v rokoch 2022 až 2024 prostredníctvom spoločného obstarávania.

Posilnenie spoločnej obrany

EK o tom informovala na svojej internetovej stránke a konštatovala, že tak plní svoj záväzok zriadiť krátkodobý nástroj EÚ na posilnenie európskych obranných kapacít.

Cieľom nového nástroja je riešiť najnaliehavejšie a najdôležitejšie potreby v oblasti vojenských produktov, ktoré vyplývajú z agresie Ruska proti Ukrajine. EK navrhuje vyčleniť na tento nástroj 500 miliónov eur z rozpočtu EÚ na roky 2022 až 2024.

Spoločne zadávané zákazky

„Tento nástroj bude členské štáty motivovať, aby v duchu solidarity spoločne zadávali verejné zákazky, a všetkým členským štátom uľahčí prístup k naliehavo potrebným vojenským produktom,“ uviedla EK.

„Členské krajiny podnikli odvážne kroky dodaním naliehavo potrebného obranného materiálu Ukrajine. V rovnakom duchu solidarity im EÚ pomôže doplniť tieto zásoby stimulovaním spoločného obstarávania, čo umožní európskemu obrannému priemyslu lepšie reagovať na tieto naliehavé potreby,“ uviedla výkonná podpredsedníčka EK Margrethe Vestagerová.

Prečítajte si tiež:
Nemecký export do Ruska medzimesačne stúpol o takmer 30 percent

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Vojenská technika
Zdroj: Webnoviny.sk – EÚ ohlásila spoločný nákup vojenského arzenálu za 500 miliónov eur, ide o reakciu na ruskú agresiu na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií