fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zamestnanosť na Slovensku sa v druhom kvartáli zvýšila, Ukrajinci pomohli znížiť napätie na trhu práce

Po očistení o sezónne vplyvy celková zamestnanosť medziročne vzrástla o 2,1 percenta a oproti prvému štvrťroku tohto roka o 0,7 percenta.

Máte tip? napíšte nám mailom

16.8.2022 (Webnoviny.sk) – V apríli až júni tohto roka sa zamestnanosť na Slovensku medziročne zvýšila o 2,4 percenta. Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR, zamestnanosť v druhom štvrťroku podľa rýchleho odhadu štatistikov dosiahla 2,43 milióna osôb.

Po očistení o sezónne vplyvy celková zamestnanosť medziročne vzrástla o 2,1 percenta a oproti prvému štvrťroku tohto roka o 0,7 percenta.

Ukrajinci v službách a obchode

Vývoj zamestnanosti prekonal očakávania Národnej banky Slovenska (NBS). V druhom štvrťroku sa v zamestnanosti podľa analytikov NBS okrem slušnej ekonomickej aktivity prejavil prílev utečencov z Ukrajiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Pomohli tak znížiť napätie na trhu práce, keď obsadzovali pracovné miesta, o ktoré nebol dlhodobo záujem,” uviedli. Z mesačných štatistík vyplýva, že sa umiestňovali najmä v službách a obchode.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Problémy so súčiastkami

Naopak, priemysel mal podľa analytikov NBS naďalej problémy so súčiastkami, takže slabšia výkonnosť sa prejavila v miernom poklese zamestnanosti. V druhom štvrťroku pracovalo o 14,6-tisíca osôb viac ako v prvom kvartáli tohto roka.

Rýchly odhad zamestnanosti štatistici na základe ďalších dostupných štatistických a administratívnych údajov spresnia a zverejnia 6. septembra tohto roka.

Prečítajte si tiež:
Po dvojročnej pandemickej prestávke opäť potečie v Mníchove pivo potokom, začne sa slávny Oktoberfest

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Zamestnanosť na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Zamestnanosť na Slovensku sa v druhom kvartáli zvýšila, Ukrajinci pomohli znížiť napätie na trhu práce © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií