Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hamas oznámil, že akceptoval egyptsko-katarský návrh na prímerie, a to v snahe zastaviť vojnu s Izraelom

Izrael sa bezprostredne nevyjadril.

6.5.2024 (SITA.sk) – Palestínske militantné hnutie Hamas oznámilo, že akceptovalo egyptsko-katarský návrh na prímerie v snahe zastaviť sedemmesačnú vojnu s Izraelom.

Izrael sa bezprostredne nevyjadril

Hamas vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že jeho vodca Ismáíl Haníja to oznámil v telefonáte s katarským premiérom a egyptským ministrom spravodajských služieb. Obe tieto krajiny Blízkeho východu mesiace sprostredkúvali rozhovory medzi Izraelom a Hamasom.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Izrael sa bezprostredne nevyjadril. Oznámenie prišlo niekoľko hodín po tom, čo Izrael nariadil Palestínčanom, aby začali evakuovať mesto Rafah na juhu Pásma Gazy pred izraelskou vojenskou operáciou.

Posledná bašta Hamasu

Izrael tvrdí, že Rafah je poslednou baštou Hamasu. Správy o tom, že Hamas akceptoval návrh na prímerie, vyvolali medzi Palestínčanmi v uliciach Rafahu jasot. Podrobnosti návrhu zatiaľ neboli zverejnené.

V ostatných dňoch však predstavitelia Egypta a Hamasu uviedli, že prímerie bude nastolené na etapy, počas ktorých Hamas prepustí rukojemníkov, ktorých zadržiava, výmenou za stiahnutie izraelských jednotiek z Pásma Gazy. Zatiaľ tiež nie je jasné, či dohoda splní kľúčovú požiadavku Hamasu na ukončenie vojny a úplné stiahnutie izraelských jednotiek.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, Prímerie, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk – Hamas oznámil, že akceptoval egyptsko-katarský návrh na prímerie, a to v snahe zastaviť vojnu s Izraelom © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií