fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

India začala s masívnym očkovaním. Zaočkujú 1,3 miliardy ľudí. Pomáhať im bude aplikácia 

Predseda vlády Narendra Modi zahájil program, ktorého cieľom je zaočkovať proti Covid-19 viac ako 1,3 miliardy ľudí. Najprv očkujú zdravotníkov a ľudí, ktorí pracujú v prvej línii.

Máte tip? napíšte nám mailom

India zaznamenala druhý najvyšší počet infekcií Covid-19 na svete po USA. Milióny dávok dvoch schválených vakcín – Covishield a Covaxin – boli dodané po celej krajine v dňoch pred začiatkom očkovania.

„Zahajujeme najväčšiu očkovaciu akciu na svete a ukazujeme svetu naše schopnosti,“ uviedol Modi v sobotu. Dodal, že India je dobre pripravená zaočkovať svoje obyvateľstvo. Pritom im bude pomáhať aj aplikácia, ktorá zabezpečí, aby na nikoho nezabudli.

Modi hovoril o lekároch, zdravotných sestrách a ďalších pracovníkov v prvej línii, „ktorí ukazovali svetlo na konci tunela“ v „temných časoch“. Zdržiavali sa ďaleko od svojich rodín, aby slúžili ľudstvu. A stovky z nich nikdy nešli domov. Dali svoj život, aby zachránili ostatných. A preto sa prvé injekcie dávajú zdravotníckym pracovníkom – týmto spôsobom im vzdávame úctu,“ povedal.

Začalo sa masívne očkovanie

Lekári a zdravotnícky personál v nemocnici Max v Dillí opísali, že vkladajú veľa nádeje práve do očkovania. Miestny to opísal „ako nový úsvit“ a povedal „je to začiatok Covidovho konca“.

Vo vnútri čakárne sú na stene plagáty s informáciami o dokumentoch, ktoré si musíte priniesť, o tom, ako bezpečná je vakcína, ale aj o preventívnych opatreniach, ktoré je potrebné prijať po očkovaní. Medzi očkovanými sú v sobotu lekári, zdravotné sestry a pracovníci nemocnice zo všetkých oddelení.

Mená boli vybrané podľa abecedy, takže začiatočníci sú väčšinou tí, ktorých mená začínajú písmenom A.

„Pandémia spôsobila v krajine zmätok. Dúfam, že vakcína nás zbaví obáv a my budeme opäť môcť začať znova dýchať,” uviedol po podaní injekcie doktor Anil Dass.

Ashutosh Chaturvedi, 31-ročný ošetrovateľ, ktorý bol predstaviteľmi nemocnice označený za „bojovníka s Covid“, sa stal prvým príjemcom vakcíny v nemocnici Max. „Som v poriadku, cítim sa dobre,“ povedal novinárom. Od apríla pracoval na pohotovosti v časti Covid, kde sa staral o ľudí postihnutých koronavírusom. „Odvtedy som svoju manželku a deväťmesačnú dcéru nevidel. O mesiac neskôr, keď dostanem druhú dávku, navštívim konečne svoju rodinu,” uviedol.

Predseda vlády tiež vyzval ľudí, aby naďalej dodržiavali bezpečnostné opatrenia, ako sú masky a odstup. Povedal, že krajina si nemôže dovoliť uvoľnenie, pretože očkovanie celej populácie bude trvať istý čas. Zároveň vyzval ľudí, aby neverili žiadnej „propagande a fámam o bezpečnosti vakcín“. „Chcem ľuďom povedať, že schválenie vakcín bolo až potom, keď sa vedci a odborníci zhodli s ich bezpečnosťou,“ uviedol.

V prvom kole bude očkovaných 10 miliónov zdravotníckych pracovníkov, nasledovať budú policajti, vojaci a ľudia z prvej línie.

Stav vakcín a zaočkovaných sa bude elektronicky sledovať v reálnom čase – asi 8 miliónov ľudí, ktorí dostanú injekcie, je už zaregistrovaných. Na program bolo vyškolených viac ako 600 000 ľudí. Zaočkovaní dostanú osvedčenie o očkovaní po oboch dávkach.

„Očakávam, že indický očkovací program bude prebiehať oveľa lepšie ako väčšina krajín kvôli značným vládnym investíciám a včasnej pripravenosti ,“  uviedol pre BBC Dr. Gagandeep Kang, jeden z najznámejších indických odborníkov na vakcíny. India tak môže predbehnúť aj Izrael.

Aplikácia na očkovanie

India použije digitálne platformy a aplikácie, ktoré umožnia ľuďom registrovať sa na očkovanie.

Nie každý Ind však vlastní smartfón alebo vie, ako ovládať aplikáciu, takže bude zaujímavé sledovať, čo urobí vláda, aby nedošlo k neúmyselnému vylúčeniu.

Očkovanie na Slovensku

Celkový počet zaočkovaných občanov na Slovensku je momentálne 55 100. Za včera sa zaočkovalo 7 396 ľudí.

Prečítajte si tiež:
Celkovo sa z ochorenia COVID-19 na Slovensku vyliečilo už 403 ľudí
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj bbc
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií