fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako dlho vydrží imunita po vakcíne proti COVID-19?

Očkovanie proti koronavírusu začalo vo väčšine krajín Európskej únie. Svetlo na konci tunela sa konečne po roku objavilo. Ako dlho však bude telo odolné voči koronavírusu po aplikácii očkovacej vakcíny?

Máte tip? napíšte nám mailom

Aká bude imunita po vakcíne, je stále do značnej miery neznáme, pretože nebolo dostatok času na štúdium týchto imunitných reakcií.

Na decembrovom zasadnutí Poradného výboru pre vakcíny a súvisiace biologické výrobky od spoločnosti Moderna Dr. A. Oveta Fuller, dočasný člen výboru s hlasovacím právom uviedol, že vedci hovoria, že nejde o „celoživotnú vakcínu“.

Imunita po vakcíne

Dvojdávkové vakcíny mRNA od spoločnosti Pfizer aj Moderna sú mimoriadne účinné a spúšťajú imunitné reakcie už po niekoľkých dňoch po zaočkovaní.

Vakcína spoločnosti Pfizer preukázala včasnú ochranu už 12 dní po prvej dávke a 7 dní po druhej dávke, podľa údajov v New England Journal of Medicine.

Štúdia ukazuje, že vysoké hladiny protilátok účastníkov štúdie Moderna zostali prítomné tri mesiace po druhej dávke.

Podľa Centra pre kontrolu chorôb telo po očkovaní zvyčajne potrebuje niekoľko týždňov, kým si po očkovaní vybuduje silnú imunitu. Preto je aj po očkovaní dôležité, aby ste nosili rúško, pravidelne si dezinfikovali ruky a udržiavali odstup.

Vieme, že prirodzená imunita po vakcíne voči COVID-19 môže trvať až rok, tvrdí Dr. Todd Ellerin, riaditeľ infekčných chorôb v South Shore Healt, a imunita spojená s vakcínami môže byť tiež dlhodobá.

Prečítajte si tiež:
MIMORIADNE: Koronavírusom sa nakazil kňaz. V karanténe sú popradskí saleziáni

COVID-19 mutuje oveľa pomalšie ako chrípka

COVID-19 našťastie mutuje oveľa pomalšie ako chrípka, ktorá si každý rok vyžaduje novú vakcínu.

Keď sa imunita voči koronavírusu zníži a ľudia opäť začnú vykazovať príznaky ochorenia, následne sa pristúpi k preočkovaniu národa – ale to je normálne.

Vyvinutá platforma vakcín mRNA je ešte dôležitejšia ako samotná vakcína, takže ak sa imunita zníži, budeme pripravení. Veda a celosvetová spolupráca nám poskytli technológiu na ukončenie smrtiacich a temných dní tejto pandémie pomocou bezpečných a účinných vakcín, ktoré nie sú ničím iným ako zázrakom.

Bez ohľadu na to, ako dlho imunita trvá, dúfam, že všetci nájdeme útechu v tom, že máme viac nástrojov ako kedykoľvek predtým, aby sme mohli koronavírus poraziť. ,,COVID-19 začne miznúť, len zatiaľ to ešte nevie,” povedal lekár Ellerin.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj nejm bostonherald

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií