fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Inflácia v Európskej únii dosiahla v máji 8,8 percenta, medziročne vzrástli ceny najviac na Pobaltí

Najnižšia medziročná inflácia bola vo Francúzsku a na Malte (zhodne 5,8 %) a vo Fínsku (7,1 %).

Máte tip? napíšte nám mailom

17.6.2022 (Webnoviny.sk) – Medziročná inflácia v eurozóne v máji stúpla na 8,1 percenta z aprílových 7,4 percenta. V rámci celej Európskej únie (EÚ) medziročná inflácia v máji vzrástla na 8,8 percenta z úrovne 8,1 percenta, na ktorej bola predošlý mesiac. Informoval o tom v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Na Slovensku májová medziročná inflácia posilnila na 11,8 percenta z aprílových 10,9 percenta. Najviac ceny medziročne vzrástli v Estónsku (20,1 %), Litve (18,5 %) a v Lotyšsku (16,8 %).

Najnižšia medziročná inflácia bola vo Francúzsku a na Malte (zhodne 5,8 %) a vo Fínsku (7,1 %).

Najviac k medziročnej inflácii v máji v eurozóne prispelo zdraženie energií, ktoré jej pridalo 3,87 percentuálneho bodu (pb). Zdraženie potravín, alkoholu a tabaku k inflácii prispelo 1,59 pb, zvýšenie cien služieb 1,46 pb a zdraženie priemyselných tovarov 1,13 pb.

Viac k témam: Inflácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Inflácia v Európskej únii dosiahla v máji 8,8 percenta, medziročne vzrástli ceny najviac na Pobaltí © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií